Bietenteler profiteert van nieuwe rekenmethode bietenprijs

Bietenverwerker Cosun Beet Company bepaalt de bietenprijs vanaf dit jaar op basis van de suikerverkoop in het laatste kwartaal van het afgelopen jaar en de verkoopcontracten en verwachtingen voor de eerste drie kwartalen in het nieuwe jaar. Daarmee ontvangt de bietenteler een actuele prijs waarin de marktsituatie voor de dit jaar geleverde suikerbieten worden meegenomen.

Bietenteler+profiteert+van+nieuwe+rekenmethode+bietenprijs
© Dirk Hol

Over de nieuwe berekeningssystematiek voor de ledentoeslag heeft Cosun afspraken gemaakt met leden. Tijdens een persbijeenkomst donderdag in het Brabantse Dinteloord naar aanleiding van de voorlopige jaarcijfers van de grote landbouwcoöperatie gaven concerndirecteur Hans Meeuwis en coöperatievoorzitter Dirk de Lugt hierop een toelichting.

Eerder werden voor de berekening van de ledentoeslag in de bietenprijs de verkoopresultaten van het voorgaande jaar meegenomen. ‘In onze nieuwe systematiek kunnen we de actuele marktsituatie meenemen. Dat kan omdat een groot deel van de suiker al op contract is verkocht. Dit jaar is deze systematiek zeker een voordeel vanwege de goede prijzen op de Europese suikermarkt’, legt De Lugt uit.


68,75 euro

Cosun presenteerde deze week een bietenprijs van 68,75 euro per ton suikerbieten geleverd bij standaardcondities van 17 procent suiker en een winbaarheid van 91. Deze prijs is in de nieuwe systematiek opgebouwd uit een basisprijs van 32,50 euro en een ledentoeslag van 36,25 euro per ton.

De Lugt rekent voor dat volgens de oude berekeningswijze de ledentoeslag was uitgekomen op ongeveer 13 euro, omdat de marktprijzen voor de bieten van oogst 2021 nog minder gunstig waren. Dat had dan geresulteerd in een bietenprijs van 46 of 47 euro per ton suikerbieten geleverd in de campagne van oogst 2022.


Hoge prijs keihard nodig

Met de nieuwe rekenmethode profiteren de Nederlandse bietentelers optimaal van de nieuwe berekening van de bietenprijs. Meeuwis realiseert zich dat de hoge uitbetalingsprijs keihard nodig is. ‘Ook bietentelers hebben te maken met meer kosten en de prijs die we dit jaar kunnen betalen biedt daarvoor voldoende compensatie. Verder is het voor Cosun ook van groot belang dat we de bietenteelt interessant houden voor onze leden.’

Cosun Beet Company verwerkte in de campagne van 2022 in totaal ongeveer 7,4 miljoen ton suikerbieten tot 1,21 miljoen ton suiker. Het gemiddelde suikergehalte is vastgesteld op 16,51 procent en de winbaarheid was gemiddeld 90,4. Het verwerkte volume bestond voor bijna 7 miljoen ton uit quotumbieten, 400.000 ton surplusbieten en enkele duizenden tonnen overschotbieten. Voor surplusbieten betaalt Cosun dit jaar de maximale prijs van 30 euro per ton bij de standaardcondities en voor overschotbieten is dat 15 euro per ton.

Over de uitbetaling zegt De Lugt nog dat vanaf volgend jaar Cosun de basisprijs verhoogt naar 35 euro per ton. Volgens de voorzitter is deze verhoging in lijn met de kostprijsstijging voor suikerbieten. ‘Wij gaan ervan uit dat de teeltkosten dit jaar zo’n 200 tot 500 euro per hectare zijn gestegen. De hoogste extra kosten gelden vooral voor bietentelers die hun gewas beregenen, maar dat doet niet iedereen.’ Vanaf 2023 wordt ook de maximale uitbetalingsprijs voor surplusbieten verhoogd naar 35 euro per ton.


Rendabele teelt in Nederland

Met een gemiddelde hectareopbrengst van 88 ton komt de financiële opbrengst voor suikerbieten dit jaar gemiddeld op meer dan 5.500 euro per hectare. Dat is 77 procent meer dan vorig jaar, zegt De Lugt tevreden, en hoger dan ooit tevoren. ‘Onze bietenprijs is geen absoluut record, voor zover ik weet, maar de financiële uitbetaling per hectare is dat wel. Het laat zien dat we enorm efficiënt en dus rendabel suikerbieten kunnen telen in Nederland.’


Als onderdeel van Cosun levert de suikerverwerking een belangrijke bijdrage aan de positieve jaarcijfers die de coöperatie kan presenteren. De gezamenlijke bedrijfsonderdelen van Cosun realiseerden in 2022 een omzet van net iets meer dan 3 miljard euro. Dat is 33 procent meer dan het jaar daarvoor. Van die omzet neemt Cosun Beet Company ruim 1 miljard euro voor zijn rekening. De aardappelverwerking bij Aviko en Rixona is in 2022 goed voor een omzet van 1,3 miljard euro.

‘In een turbulent jaar hebben we onze resultaten sterk kunnen verbeteren’, constateert Meeuwis. ‘De oorlog in Oekraïne en als gevolg daarvan de stijgende energieprijzen doet ons beseffen dat sturen op duurzaamheid het nieuwe normaal wordt. Gelukkig hebben wij die afslag al veel eerder genomen. Een omzet van 3 miljard euro betekent voor Cosun een record. Daartegenover staat ook 650 miljoen euro aan extra kosten die we gelukkig volledig hebben kunnen doorberekenen in de markt.’


Gezondheidsbevorderende ingrediënten

De 33 procent hogere omzet wordt voor 28 procent bereikt door hogere productprijzen en voor 5 procent door groei in volume bij de verschillende bedrijfsonderdelen. Meeuwis zegt vooral ook trots te zijn op de 130 miljoen euro omzet van duurzame en gezondheidsbevorderende ingrediënten in de omzet via Sensus en start-up Cosun Protein. ‘Wij zetten daar sterk op in met steeds weer nieuwe innovaties en eventueel nieuwe teelten. Ons doel is dat dit aandeel in de omzet toeneemt tot 30 procent in 2030.’

Voor 2023 zijn de vooruitzichten positief, stelt Meeuwis. Hij voorziet groei bij de meeste bedrijfsonderdelen vanwege investeringen in meer capaciteit. ‘Verder verwachten we aanhoudende turbulentie op het gebied van geopolitiek en dat zal economische gevolgen hebben en zorgen voor markten die voorlopig volatiel blijven.’

Zowel De Lugt als Meeuwis zien de grondstofvoorziening voor alle productielocaties van Cosun als grote uitdaging, maar ze hebben daar wel het volste vertrouwen in. Meeuwis: ‘Wij zullen perspectief moeten bieden voor onze leden en als we samen een hoog rendement behalen dan is dat een goede basis voor de grondstofzekerheid. Onze focus ligt dus op een goed verdienmodel en op een mooie portfolio met producten die goed te verkopen zijn.’

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Dinsdag
  20° / 12°
  75 %
 • Woensdag
  21° / 11°
  10 %
 • Donderdag
  21° / 9°
  60 %
Meer weer