Belgisch slachthuis tijdelijk stilgelegd vanwege onderzoek naar dierenmishandeling
Het slachthuis in Aat in de Waalse provincie Henegouwen is tijdelijk gesloten. De maatregel volgt op een gerechtelijk onderzoek naar aanleiding van beelden die dierenrechtenorganisatie GAIA in het slachthuis heeft gemaakt.
De landelijke politie deed een huiszoeking en nam documenten en computerapparatuur in beslag. Volgens GAIA zijn tussen februari en april herhaaldelijk ernstige gevallen van dierenmishandeling vastgelegd. De organisatie diende in juni een klacht in bij de onderzoeksrechter in het Belgische Bergen. Het openbaar ministerie van Bergen-Doornik is daarop een onderzoek begonnen.
GAIA spreekt onder meer over herhaalde problemen bij het verdoven van dieren. De dierenrechtenorganisatie drong eerder al aan op sluiting van het slachthuis. De beelden zouden betrekking hebben op onder meer runderen, varkens en schapen.
Regionale slachterij
Het slachthuis in Aat behoort niet tot de grote slachthuizen van België, maar heeft wel een belangrijke regionale functie. Vooral voor de Waalse schapenhouderij is de locatie van betekenis. Volgens cijfers die GAIA aanhaalt, worden in Aat jaarlijks ongeveer 20.000 schapen geslacht. Dat zou neerkomen op bijna twee derde van alle schapenslachtingen in Wallonië.
Het bedrijf was jarenlang eigendom van gemeente Aat. Door financiële problemen zag de gemeente zich genoodzaakt een oplossing voor de exploitatie te zoeken. Die kwam er met WapiMeat, een coöperatie die in 2025 werd opgericht door vijftien veehouders, slagers en andere ondernemers uit de vleessector. De coöperatie nam de exploitatie van het slachthuis begin 2026 over. Het doel was om een lokaal slachthuis voor veehouders in de regio te behouden.
Het gerechtelijk onderzoek loopt nog. GAIA gebruikt de zaak inmiddels ook om te pleiten voor strengere controles in slachthuizen. De organisatie wil onder meer dat beelden van verplichte camerabewaking automatisch met kunstmatige intelligentie worden geanalyseerd en dat er vaker onaangekondigde inspecties plaatsvinden.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

AS Motor 1040 YAK 4WD (HAE) #31196
Gebruikt, € 13.948
-

JOHN DEERE 4066R COMPACTTREKKER (BEN) #781269
Gebruikt, P.O.A.
-

Kuhn GF 17012 schudder
Gebruikt, € 34.000
-

Case Quantum 85V
2011, P.O.A.
Vacatures
Ondernemer/ Bedrijfsleider Fruitteelt (met participatie mogelijkheid)
Landgilde - Goirle
Vakspecialist / Docent Teelt
Lentiz MBO Middelharnis - Sommelsdijk
Medewerker schadeverzekeringen
Vereinigte Hagel agrarische verzekeringsmaatschappij - Smilde, Midden-Drenthe
Directeur
BoerenNatuur Zuid-Hollandse Delta - Westmaas, Nederland
Financieel administratief medewerker agrarisch
Wageningen Universiteit/ Wageningen University - Meijel, Peel En Maas
Weer
-
Maandag16° / 5°5 %
-
Dinsdag19° / 12°50 %
-
Woensdag18° / 9°5 %

















