Aspergeteler bouwt dankzij batterij meer studio’s voor personeel

Aspergeteler en pluimveehouder Jan van Gerven heeft woonruimte voor de seizoenwerkers op het eigen erf. Hij breidde dat uit tot tachtig werknemers. Met zoveel mensen die tijdens de stroompiek gaan koken en douchen liep hij tegen de contractgrens aan van maximaal 71 kilowatt stroomafname. Dankzij het door HG Energiesystemen geadviseerde energieplan met een batterij voor 215 kilowattuur stroomopslag, blijft het bedrijf binnen die grens.

Aspergeteler+bouwt+dankzij+batterij+meer+studio%E2%80%99s+voor+personeel
HG Energiesystemen
© Kennispartner

Het was niet de eerste keer dat Van Gerven Asperges uit het Noord-Brabantse Oirschot met HG Montage werkte. In totaal hebben de bedrijven vijf keer samengewerkt, vertelt Jan van Gerven. De eerste keer was bij het vervangen van het asbestdak van de pluimveestal. ‘Ze waren bij een varkenshouder in de buurt aan het werk en dat zag er prachtig uit’, blikt Van Gerven terug. Waarop hij HG Montage inschakelde.

‘We zijn twintig jaar geleden begonnen met renoveren van dakbeplating’, vertelt eigenaar Henri van Geresteijn van HG Montage. ‘Vijftien jaar geleden zijn we begonnen met zonnepanelen.’ Die panelen heeft HG Energiesystemen, het zusterbedrijf van HG Montage, ook geleverd aan Van Gerven.

Tekst gaat verder onder de video

‘Ik dacht eerst: ‘Dat is flauwekul’, maar het is echt rendabel’, vertelt de aspergeteler. ‘Met subsidie krijg ik bij een te lage stroomprijs na vijftien jaar toch gegarandeerd 215.000 euro terug op de investering van 117.000 euro’. Ondertussen liggen er op het bedrijf in totaal ruim duizend zonnepanelen, goed voor een vermogen van 265 kilowattpiek.

In meerdere stappen zijn HG Montage en HG Energiesystemen betrokken geweest bij meerdere uitbreidingen bij Van Gerven. ‘We realiseren complete bouwprojecten’, merkt Van Geresteijn daarover op. ‘We kunnen de klant volledig ontzorgen.’

Huisvesting werknemers

Zo is de pluimveestal met 45 meter verlengd tot 124 meter om ruimte te bieden aan 63.000 gangbare slachtkuikens. Van Gerven investeerde ook in stappen in huisvesting van seizoenswerknemers voor de 83 hectare aspergeteelt. Bij de laatste uitbreidingen gaat het om een loods voor verwerking en opslag van asperges en 24 nieuwe studio’s voor werknemers. Daarmee komt het totaal aantal plaatsen voor medewerkers op tachtig. ‘De klap op de vuurpijl’, noemt de aspergeteler die laatste stap.

Jan van Gerven investeerde in 24 nieuwe, gasloze studiowoningen voor seizoenswerknemers.
Jan van Gerven investeerde in 24 nieuwe, gasloze studiowoningen voor seizoenswerknemers. © Kennispartner


Het bedrijf heeft de studio’s zelf ongeveer vijf maanden nodig. ‘Maar ik heb een vergunning om ze te verhuren als ik ze zelf niet nodig heb’, zegt de teler. ‘Daarmee kan ik ze rendabel maken.’

De door HG Montage gebouwde studio’s zijn gasloos, de warmte komt van twee warmtepompen. Met al die studio’s en werknemers die om vijf uur thuiskomen en gaan douchen en koken, heeft het aspergebedrijf wel een forse piek in stroomgebruik, net op momenten dat de stroomprijs het hoogst is.

Beperking stroomafname

‘Van Gerven heeft veel energie nodig als de zon minder schijnt, maar er is op andere momenten wel energie over die wegvloeit’, stelt Henri van Middendorp van HG Energiesystemen. ‘Bovendien heeft hij een contract voor teruglevering van 160 kilowatt, maar voor afname van maar 71 kilowatt. Met deze laatste uitbreiding dreigde het bedrijf daar meerdere keren per dag overheen te gaan.’

HG Energiesystemen kwam met de oplossing in de vorm van een batterij van 100 kilowatt vermogen en 215 kilowattuur opslagcapaciteit. De opgeslagen energie wordt in eerste instantie gebruikt als de vraag boven de contractgrens komt.

‘Zeker rendabel’

‘De accu is zeker rendabel’, reageert de enthousiaste Van Gerven dan ook. ‘We kunnen ook stroom opslaan als de stroomprijs negatief is.’

Een energiemanagementsysteem stuurt de accu en zonnepanelen aan en is gekoppeld aan de energietarieven, legt Van Middendorp uit. Het systeem houdt rekening met voldoende opslag en kiest het juiste moment voor teruglevering wanneer dat het meeste oplevert.

Als de panelen bij weinig zon te weinig produceren, slaat de batterij juist stroom op uit het net, als het leveringstarief het laagst is. Zo kan het bedrijf op andere momenten profiteren van deze goedkopere stroom.

De overdag opgeslagen zonne-energie wordt bij Van Gerven in de loop van de nacht alweer verbruikt. Voor de aspergeteler is dat aanleiding om uit te breiden met een tweede batterij. Zodat de eigen opgewekte stroom nog efficiënter kan worden ingezet.

Dit artikel is gecreëerd door onze kennispartners HG Montage en HG Energiesystemen


HG Energiesystemen

Wij zijn dé specialist voor agrarische bedrijven als het gaat om complete energiesystemen. Met ruime ervaring in uiteenlopende stallen, schuren en...

Lees verder »

Meer van HG Energiesystemen

Meer artikelen van HG Energiesystemen »

Artikelen over HG Energiesystemen