VleesNL overweegt juridische stappen tegen verbod op uitzendkrachten

Het voornemen van minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om te komen tot een verbod op het werken met uitzendkrachten in de vleessector is een veel te draconische maatregel, stelt VleesNL. De collectieve belangenbehartiger van werkgevers in de Nederlandse vleessector overweegt juridische stappen. NEPLUVI, de overkoepelende organisatie van pluimveeverwerkende bedrijven, vindt dat alle bedrijven over één kam worden geschoren. Vakbond FNV is blij met het uitzendverbod.

VleesNL vindt het uitzendverbod op uitzendkrachten in de vleessector een veel te draconische maatregel en overweegt juridische stappen.
© Henk Riswick

In de ogen van VleesNL is het verbod op uitzendkrachten de zoveelste maatregel van de overheid die de lasten van voedingsbedrijven verhoogt en hen het land uit dreigt te jagen. Volgens de organisatie maskeert Vijlbrief met het inzetten van deze ‘draconische maatregel’ het eigen onvermogen van de overheid om malafide praktijken gericht aan te pakken en dupeert hij hiermee veel bedrijven in de sector.

VleesNL stelt dat misbruik en misstanden niet acceptabel zijn en dat daar de afgelopen periode keihard aan is gewerkt en er aantoonbaar verantwoordelijkheid is genomen om misstanden aan te pakken. Dit heeft geleid tot strengere eisen aan uitzendbureaus, extra onafhankelijke controles, meer medewerkers in eigen dienst, het terugdringen van ontslagen op staande voet en minder ongevallen op de werkplek.

Lees ook: Minister Vijlbrief komt met verbod op uitzendkrachten in vleessector vanaf maart 2028

Dat de minister ondanks de bereikte doelstellingen toch een uitzendverbod instelt, vindt de organisatie ongehoord. Met de Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten komen er middelen om dit aan te pakken. Het verbod op uitzendkrachten is daarmee buiten proporties en discriminerend, vindt VleesNL. De impact op de vleessector en de gehele dierlijke productieketen zal volgens de belangenbehartiger vijfhonderd tot duizend bedrijven duperen die hun zaken wel goed op orde hebben.

De maatregel draagt ook op geen enkele wijze bij aan het oplossen van de problemen rond werving, begeleiding en huisvesting van internationale medewerkers, stelt VleesNL. Ook de uitzendkrachten zelf gaan er niet op vooruit. De beloning van uitzendkrachten is in Nederland al gelijkwaardig aan die van medewerkers in eigen dienst

Slachterijen en bedrijven in de vleesverwerkende industrie zullen extra mensen in dienst moeten nemen om fluctuaties op te vangen met hogere productiekosten en vermindering van concurrentiekracht tot gevolg. Mogelijk ontstaan er toch nog leveringsproblemen waarbij lege schappen in supermarkten niet zijn uit te sluiten.

Maatwerk nodig

‘Het uitzendverbod is symboolpolitiek in plaats van goed beleid,’ zegt NEPLUVI-voorzitter Gert-Jan Oplaat. ‘Het kabinet kiest voor een generieke maatregel die bedrijven raakt die hun verantwoordelijkheid juist wel nemen.’ Oplaat vindt dat er sprake moet zijn van maatwerk. ‘Het is onbegrijpelijk dat een sector die aantoonbaar verbetert, nu op dezelfde manier wordt behandeld als bedrijven waar structurele problemen zijn geconstateerd.’

Volgens de NEPLUVI-voorzitter heeft juist de pluimveevleessector de afgelopen periode stevig geïnvesteerd in het verbeteren van arbeidsomstandigheden en het terugdringen van de afhankelijkheid van uitzendkrachten. Het aantal uitzendkrachten is fors afgenomen, terwijl steeds meer medewerkers rechtstreeks in dienst komen. Concrete getallen over welk aandeel van de werknemers nu in vaste diens is, geeft NEPLUVI niet.

Vakbond blij met maatregel

De FNV verwelkomt de aangekondigde maatregel van Vijlbrief om een uitzendverbod in de vleessector in te voeren. Deze beslissing is het resultaat van jarenlange strijd door werknemers en vakbond en had al veel eerder genomen moeten worden, vindt de FNV. In de ogen van de vakbond krijgt de sector nog wel te veel tijd om zich aan te passen. Toch is het een belangrijke doorbraak: eindelijk wordt ingegrepen in een sector die te lang wegkeek van structurele misstanden.

‘Te veel bedrijven verdienen hun geld dankzij de goedkope arbeid van arbeidsmigranten, over de ruggen van mensen die het werk doen en als wegwerpproducten worden behandeld, zegt dagelijks bestuurder Hendrik Noten van de FNV. ‘Het is tijd dat Nederland gaat afkicken. Dus wat ons betreft is dit een eerste stap en gaat dit ook gelden voor andere sectoren waar dit het geval is. De sector moet aan de slag. Ze hebben echt geen twee jaar nodig voor het aanbieden van nette vaste contracten.’

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    23° / 12°
    0 %
  • Zondag
    22° / 17°
    5 %
  • Maandag
    24° / 16°
    15 %
Meer weer