EU zet streep door Braziliaanse vleesimport vanaf september vanwege antibioticaregels
De Europese Unie scherpt haar importbeleid voor dierlijke producten aan. Dat betekent onder meer dat Brazilië vanaf september voorlopig geen vlees en andere dierlijke producten meer mag exporteren naar de EU.
Aanleiding zijn Europese zorgen over het gebruik van antimicrobiële middelen in onder meer de Braziliaanse veehouderij. De EU-lidstaten hebben een bijgewerkte lijst van derde landen die nog dierlijke producten naar Europa mogen uitvoeren goedgekeurd.
Alleen landen die aantoonbaar voldoen aan de strenge Europese regels rond antibioticagebruik behouden toegang tot de Europese markt.
Dat Brazilië niet op de lijst staat betekent dat het land onvoldoende garanties heeft gegeven dat antimicrobiële middelen niet worden gebruikt voor groeibevordering of opbrengstverhoging bij voedselproducerende dieren.
Binnen de EU zijn dergelijke toepassingen al jaren verboden. Ook mogen antibiotica die cruciaal zijn voor de humane gezondheidszorg niet routinematig in de veehouderij worden ingezet.
Gevoelig moment
De beslissing komt op een gevoelig moment. Slechts enkele weken geleden trad het Mercosur-handelsakkoord tussen de EU en Zuid-Amerikaanse landen voorlopig in werking. Europese boerenorganisaties waarschuwden daarbij voor oneerlijke concurrentie door importproducten die onder minder strenge voorwaarden geproduceerd zouden worden.
Voor Nederlandse en Europese veehouders kan het besluit worden gezien als een belangrijk signaal dat Brussel buitenlandse producenten aan dezelfde normen wil houden als Europese boeren. De Europese Commissie spreekt daarbij expliciet over het belang van een ‘gelijk speelveld’ voor de landbouwsector.
Hormonen
De spanningen rond Braziliaanse vleesexport lopen al langer op. Eerder dit jaar kwamen via Nederland meerdere Braziliaanse rundvleeszendingen Europa binnen waarin verboden hormonen werden aangetroffen. Ook wees een Europese audit op tekortkomingen in de Braziliaanse controlesystemen voor rundvleesexport richting de EU.
Brussel benadrukt dat de importregels onderdeel zijn van de bredere strijd tegen antimicrobiële resistentie, door de Wereldgezondheidsorganisatie beschouwd als één van de grootste bedreigingen voor de volksgezondheid.
Brazilië kan opnieuw toegang krijgen tot de Europese markt zodra het land kan aantonen volledig aan de EU-eisen te voldoen.
Van de andere Mercosur-landen staan Argentinië (uitgezonderd varkensvlees), Paraguay (alleen rundvlees) en Uruguay (gedeeltelijk) wel op de lijst. Bolivia ontbreekt net als Brazilië.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Kuhn GF 6000
1989, P.O.A.
-

John Deere 6M 185 trekker (HEN) #693693
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6R 130 trekker (LIE) #779416
Gebruikt, € 115.000
-

Maaidek 60D autoconnect (HIL) #27086
Gebruikt, € 4.200
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Buitendienst Bodem, Water en Lucht
TAUW - Rotterdam
Managementassistent faunabeheer
FBE Flevoland en FBE Utrecht - Lelystad En Renswoude
Proeftechnisch specialist kasklimaat
Wageningen University & Research - Wageningen
Financieel Administratief Medewerker Agrarisch
Wageningen University & Research - Wageningen
Weer
-
Donderdag12° / 5°85 %
-
Vrijdag12° / 4°75 %
-
Zaterdag14° / 5°30 %
















