Ecologen vinden beheer natuur te vrijblijvend
De nieuwe regels voor agrarisch natuurbeheer, die op op 1 januari van dit jaar zijn ingevoerd, gaan niet ver genoeg. 'Boeren worden niet onder druk gezet om een hoogwaterpakket af te sluiten.'
Dat zeggen de Wageningse ecoloog David Kleijn en zijn Groningse collega Jos Hooijmeijer in het blad Resource.
Beide ecologen denken dat de huidige regeling niet tot verhoging van het aantal weidevogels leidt, hoogstens tot vertraging van de afname.
Collectieven
In het beleid voor agrarisch natuurbeheer kunnen alleen boeren in kerngebieden, waar de kans op natuurherstel groot is, nog subsidie aanvragen. Bovendien is het aantal doelsoorten voor natuurbehoud beperkt tot 67.
Verder gaat het geld niet langer naar individuele boeren, maar naar collectieven van boeren die een gebiedsplan maken.
Verbetering
Kleijn vindt de aanpassingen wel een verbetering. Een belangrijk element vindt hij dat er nu ook een vergoeding bestaat voor het verhogen van de grondwaterstand. Dat vertraagt de gewasgroei, waardoor boeren later gras gaan maaien.
Hooijmeijer, weidevogelbioloog aan de Rijksuniversiteit Groningen, ziet voordelen aan het nieuwe beleid.
Beheersmaatregelen
Voor een goed weidevogelbeheer zijn volgens Hooijmeijer grote gebieden van minimaal 500 hectare nodig waarvoor een zwaar pakket aan beheersmaatregelen wordt afgesloten.
Het moet gaan om gebieden met kruidenrijk grasland, waar een hoog waterpeil wordt aangehouden en een uitgesteld maairegime.
Zwaar pakket
Hooijmeijer en Kleijn vinden dat er onvoldoende wordt gestuurd op het afsluiten van zo'n zwaar pakket. De provincies hebben naar hun mening ook onvoldoende gestuurd op beheersovereenkomsten in gebieden rond natuurreservaten.
Ook terreinbeheerders als Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten zouden moeten deelnemen aan de collectieven. Dat is nog niet gebeurd en betekent een gemiste kans.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Valtra Q305 trekker
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6120M trekker (ETT) #691687
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE X167 ZITMAAIER (BEN) #692697
Gebruikt, € 5.247
-

John Deere 6140M trekker (ZAN) #691707
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Beleidsmedewerker Boomkwekerij
Royal Anthos - Hillegom
Teamleider teelt
IBN - Schaijk
Technisch Specialist
Pater Bloembollen - Spierdijk
Vacature veldmedewerker Agrarisch Natuur en Landschapsbeheer (ANLb)
BoerenNatuur Brabant Oost - NL
Internationaal Accountmanager
Schaap Holland BV - Biddinghuizen
Weer
-
Vrijdag12° / 9°95 %
-
Zaterdag12° / 7°95 %
-
Zondag11° / 7°95 %
















