Europese gemiddelde melkprijs stijgt in september met 2,1 procent

De gemiddelde melkprijs van Europese zuivelverwerkers is in september opnieuw gestegen. Volgens de internationale melkprijsvergelijking van ZuivelNL en European Dairy Farmers kwam de gemiddelde standaardmelkprijs uit op 41,68 euro per 100 kilo melk.

De gemiddelde melkprijs van Europese zuivelverwerkers is in september voor de vijfde maand op rij gestegen. De prijs kwam uit op 41,68 euro per 100 kilo melk.
© Dirk Hol

Dat is 85 cent (+2,1 procent) meer dan in augustus. Toch ligt de prijs nog ruim 14 procent onder het niveau van september vorig jaar. Een groot deel van de Europese zuivelbedrijven verhoogde de melkprijs in september. Het gemiddelde over de laatste twaalf maanden bedraagt 41,90 euro. De septemberprijs ligt daar dus nog 22 cent onder. De prijzen zijn exclusief btw en zonder nabetalingen.

De grootste stijging was in september voor Saputo Dairy UK. Dit Britse zuivelbedrijf betaalde 3,31 euro meer uit dan een maand eerder waardoor de melkprijs uitkomt op 41,86 euro. Op de tweede plek staat Mlekpol met een plus van 2,71 euro op de melkprijs. De melkprijs van dit Poolse bedrijf bedroeg in september 41,22 euro. Dat is voor de tweede maand op rij een forse stijging.

Royal FrieslandCampina volgt als derde met een stijging van 1,42 euro tot 42,58 euro. In de berekende melkprijs zit een gemiddelde toeslag van 1,24 euro voor Foqus planet, inclusief weidegangpremie. Daarmee staat de Nederlandse zuivelcoöperatie op de vijfde plaats van de zestien verwerkers in de internationale melkprijsvergelijking (zonder het Zwitserse Emmi) en 90 cent boven het gemiddelde in Europa.

Meer verhogingen

Ook andere verwerkers verhoogden de melkprijs in september. De melkprijs van Laiterie des Ardennes in België kwam 1,10 euro hoger uit op 39,05 euro. Sinds februari loopt de melkprijs daar op, mede door de grote concurrentie om melk in België. Bij het Ierse Tirlán ging de prijs met 1,03 euro omhoog tot 41,40 euro. Ook Dairygold zette de opwaartse lijn voort met een plus van 1,01 euro tot 40,95 euro.

Verder valt de daling van de Amerikaanse klasse III-melkprijs op. Die zakte in september met 97 eurocent tot 33 euro. Dat is de laagste prijs in de internationale melkprijsvergelijking en het is de zesde maand op rij dat de Amerikaanse melkprijs daalt. Een positief wisselkoerseffect temperde de daling deels.

Nieuw-Zeeland

Ook de melkveehouders van het Nieuw-Zeelandse Fonterra zagen de melkprijs in september dalen, met 64 cent. De Fonterra-melkprijs bedraagt 37,12 euro in september, mede door een wisselkoerseffect. De verwachtte melkprijs voor het seizoen 2026-2027 is eind oktober door Fonterra licht naar boven bijgesteld, naar 9,75 Nieuw-Zeelandse dollar per kilo milk solids. Bij het Zwitserse Emmi zakte de melkprijs in september met 33 cent naar 74,13 euro. Volgens het rapport komt dit door een negatief wisselkoerseffect.

Onveranderd bleven de melkprijzen bij het Finse Valio (43,11 euro) en bij de Franse zuivelbedrijven Savencia (42,32 euro), Sodiaal (42,37 euro) en Lactalis (41,59). Onder de verwerkers in de Europese Unie betaalt het Spaanse Capsa Food met 43,93 euro de hoogste melkprijs uit, gevolgd door Arla Foods Denemarken (43,46 euro), het Franse Danone (43,24 euro) en Valio (43,11 euro). Het Duitse Hochwald bungelt met 37,96 euro onderaan in de vergelijking.

Er is volop beweging in de Europese zuivelsector. In augustus werd bekend dat Lactalis de Britse activiteiten van Saputo overneemt. Dat moet aan het einde van het eerste kwartaal van 2027 zijn afgerond. DMK is sinds 1 juni 2026 officieel onderdeel van Arla Foods. Het Nederlandse DOC Kaas is als onderdeel van DMK meegegaan in deze fusie.

De groei van de melkaanvoer vlakt af. In Nederland daalde het melkvolume in september met 1,7 procent, voor het eerst in ruim een jaar. In de eerste drie kwartalen van 2026 lag de aanvoer nog 3,4 procent hoger. De EU-melkaanvoer nam in augustus nog maar 0,7 procent toe. Bij elkaar opgeteld ligt de EU-aanvoer tot en met augustus 3,1 procent hoger dan een jaar eerder.

Bekijk de actuele zuivelprijzen op onze marktpagina

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Vrijdag
    9° / 1°
    5 %
  • Zaterdag
    8° / 1°
    15 %
  • Zondag
    9° / 4°
    25 %
Meer weer