Krapte in VS jaagt rundvleeshandel over de wereld
De rundvleesmarkt in de Verenigde Staten (VS) staat sterk onder druk door een historisch krap aanbod van runderen. De Amerikaanse import van rundvlees steeg in de eerste helft van dit jaar met 11 procent naar een recordniveau. Tegelijkertijd wil de Amerikaanse president Donald Trump de binnenlandse vleesverwerking hervormen en de import van rundvlees verruimen.
Wereldwijd daalt de rundvleesproductie dit jaar naar verwachting met 2 procent, meldt Rabobank in het kwartaalrapport over de rundvleesmarkt. Vooral het beperkte aanbod in de VS heeft grote gevolgen voor de internationale markt. Het beperkte aanbod stuwde de Amerikaanse rundvee- en rundvleesprijzen in het tweede kwartaal naar recordniveaus. De winkelprijs voor vers rundvlees liep in april op tot gemiddeld 8,60 euro per pond. Ook de prijzen voor meststieren bereikten toen recordhoogtes.
Sindsdien zijn de veeprijzen in de VS met 8 tot 16 procent gedaald. Volgens Rabobank betekent dit voor Amerikaanse veehouders een inkomensdaling van naar schatting 170 tot 430 euro per dier, afhankelijk van het marktsegment. Ruime voorraden diepvriesrundvlees hebben handelaren bovendien geholpen om prijsstijgingen tijdens het zomerse barbecueseizoen te beperken.
De internationale handelsstromen kunnen de Amerikaanse markt in de tweede helft van het jaar verder veranderen. Australië en Brazilië naderen hun exportquota voor China, waardoor de VS aantrekkelijker kan worden als afzetmarkt. Daarnaast heeft de regering-Trump plannen aangekondigd om de Amerikaanse invoerquota voor rundvlees te verruimen.
Trump wil meer directe verkoop
Trump wil tegelijkertijd de positie van Amerikaanse rundveehouders tegenover grote vleesverwerkers versterken, meldt Bloomberg. Hij kondigde een programma aan waarmee veehouders hun eigen vlees kunnen verwerken en rechtstreeks aan consumenten verkopen. Daarmee wil hij de afhankelijkheid van grote vleesverwerkers en tussenhandelaren verminderen en de consumentenprijs voor rundvlees verlagen.
De Amerikaanse president beschuldigt grote vleesverwerkers, waaronder JBS en Tyson Foods, van misbruik van hun marktmacht. Bij de directe verkoop zouden volgens hem wel strengere voedselveiligheidscontroles gelden. Ook wil Trump dat bij geïmporteerd rundvlees duidelijk het land van herkomst wordt vermeld.
Argentinië
Argentinië profiteert momenteel sterk van de Amerikaanse vraag naar rundvlees. Vooral de vraag naar mager rundvlees voor hamburgers en andere verwerkte producten is groot. Argentinië mag dit jaar 100.000 ton rundvlees tegen een bevoorrecht tarief naar de VS exporteren. Daarvan is inmiddels 61 procent benut.
De positie van Argentinië kan onder druk komen te staan als de Amerikaanse import verder wordt verruimd. Trump heeft een voorstel aangekondigd voor een tijdelijk invoerquotum van maximaal 300.000 ton rundvlees voor verwerking, waaronder gehakt, zonder invoerrechten.
Volg de actuele marktprijzen van slachtrunderen en vleeskalveren op onze marktpagina’s
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 2026R Compacttrekker (MID) #690569
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6R 250 trekker (MID) #778126
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE X949 COMPACTTREKKER 54" AUTO CONNECT (SOM) #781644
Gebruikt, P.O.A.
-

Fendt 516V SCR Power
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Financieel administratief medewerker agrarisch
Wageningen Universiteit/ Wageningen University - Meijel, Peel En Maas
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Weer
-
Woensdag18° / 11°65 %
-
Donderdag20° / 9°5 %
-
Vrijdag19° / 11°45 %

















