‘Snel stappen zetten tegen hoge kosten’

Vroeg of laat gaan alle agrarisch ondernemers last krijgen van de hoge kunstmestprijzen. Dat stelde Agrifirm al in maart, daags na de eerste aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran.

Esther de Snoo, hoofdredacteur Nieuwe Oogst
© Dirk Hol

In korte tijd zag de coöperatie, die zowel veehouders als telers belevert met voornamelijk veevoer en kunstmest, de prijzen voor stikstofmeststoffen stijgen. Deze ontwikkeling jaagt niet alleen telers op hoge kosten. Ook veehouders zien de kosten voor energie en hun voederteelten oplopen.

Welke impact de prijsstijgingen hebben op de Amerikaanse agrariërs, maakte de grootste boerenorganisatie American Farm Bureau Federation onlangs bekend. Bijna driekwart van de boeren en telers verkeert in financieel zwaar weer door de kostenstijgingen. Daar komt de impact van de handelsoorlog die president Donald Trump eerder al is gestart nog bij.

De Amerikaanse boeren morren en zien zich genoodzaakt hun bouwplannen aan te passen. Ze stappen vooral over op peulvruchten zoals soja en op minder intensieve gewassen zoals tarwe en mais. Peulvruchten hebben van nature minder kunstmest nodig of kunnen worden gebruikt om de bodem juist te verbeteren.

De hoge energie- en mestkosten zetten boeren en telers onder druk, maar geven tegelijk een paar reële verdienkansen. Die zijn niet gemakkelijk en vragen om investeringen en soms om een nieuwe bedrijfsvoering.

Telers en boeren die al hebben geïnvesteerd, hebben nu voordeel

Esther de Snoo, hoofdredacteur Nieuwe Oogst

Telers en veehouders die al hadden geïnvesteerd in eigen energieproductie en -besparing, hebben nu beduidend voordeel. Gesteund door extra subsidie om minder afhankelijk te worden van fossiele brandstoffen en te investeren in mestvergisting en andere innovaties zoals renure, kan de land- en tuinbouwsector hopelijk snel stappen zetten om de hoge kosten het hoofd te bieden.

Bekijk meer over:

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Dinsdag
    18° / 6°
    0 %
  • Woensdag
    20° / 6°
    0 %
  • Donderdag
    21° / 7°
    0 %
Meer weer