'Het Wilde Zuidwesten'
De Europese Commissie is van plan om volgende week, tijdens de G20-top in Rio de Janeiro, het Mercosur-handelsakkoord te ratificeren. In dit akkoord worden (vrij)handelsafspraken gemaakt tussen de Europese Unie (EU) en Argentinië, Brazilië, Paraguay, Uruguay en Bolivia. In heel Europa roepen agrariërs en partijen uit de agrofoodketen de Europese Commissie op om dat niet te doen.
De pijn zit op duurzaamheid. Boeren en tuinders in de EU moeten steeds hogere doelen halen voor natuur, milieu, klimaat en dierenwelzijn. Dat dit knelt en de landbouw voor grote uitdagingen plaatst, is een probleem dat speelt in alle lidstaten. Maar in het handelsakkoord worden geen vergelijkbare duurzaamheidseisen gesteld voor import uit Mercosur-landen.
In de praktijk betekent het dat consumenten straks nog meer kunnen kiezen tussen duurzame producten uit de EU met de daarbij horende kostprijs of goedkopere producten uit Latijns-Amerika waar deze doelen niet voor gelden. Dat draagt niet bij aan verduurzaming van onze voedselsystemen. Integendeel. Sterker nog, de concurrentiepositie en het inkomen van Europese boeren en tuinders komt verder onder druk te staan.
Terecht staan in het Nederlandse regeerakkoord kritische woorden over 'niet meer consumeren wat we niet mogen produceren'. Ook de Europese strategische dialoog noemt het belang van een level playing field. Maar voor andere sectoren is het belang van een vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerika groot. De Europese Commissie moet kiezen tussen die economische belangen en het belang van primaire voedselproducenten.
In het handelsakkoord worden geen vergelijkbare duurzaamheidseisen gesteld voor import uit Mercosur-landen
Als de EU verduurzaming niet alleen ecologisch sociaal en economisch haalbaar willen maken, dan komt het er nu op aan. Ook wij roepen de Europese Commissie op om te kiezen voor het beschermen van het inkomen van onze boeren en tuinders en voor gelijke monniken, gelijke kappen als het om duurzaamheid gaat. We gaan zien wat al die mooie woorden waard zijn.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

JOHN DEERE X350R ZITMAAIER (WOL) #692562
Gebruikt, € 6.966
-

AS Motor 901 SM (HIL) #26853
Gebruikt, € 6.670
-

Fendt 718 Gen6 Power Plus Set2
Nieuw, P.O.A.
-

Alltrec 4810T (HIL) #21051
Gebruikt, € 45.000
Vacatures
Beleidsmedewerker Boomkwekerij
Royal Anthos - Hillegom
Teamleider teelt
IBN - Schaijk
Technisch Specialist
Pater Bloembollen - Spierdijk
Internationaal Accountmanager
Schaap Holland BV - Biddinghuizen
Stagiair(e) Redacteur Akker- en Tuinbouw
Nieuwe Oogst - NL
Weer
-
Zondag10° / 6°95 %
-
Maandag11° / 7°70 %
-
Dinsdag13° / 6°75 %











