'De druk op de keten wordt terecht opgevoerd'
De Tweede Kamer voerde deze week de druk op de ketenpartijen op. Zo moet de retail stoppen met prijsstunten met versproducten zoals groente, fruit, vlees en zuivel.
Een verbod op stunten met voedsel is niet nieuw. In Frankrijk en Zwitserland gebeurt dat al. Het idee is dat een dergelijk verbod bijdraagt aan een beter verdienvermogen van boer en tuinder. Een wet moet dit mogelijk maken.
Een andere maatregel waar de Kamer deze week in het debat over de landbouwbegroting op aandrong, is het verplicht bijmengen van duurzame grondstoffen bij gangbare. Denk daarbij vooral aan melk. Deze maatregel moet de vraag vergroten naar melk die duurzamer is geproduceerd. Deze marktimpuls moet eveneens het verdienvermogen aanjagen van boeren en tuinders die investeren in milieu- en diervriendelijke productiemethoden.
Dat de politiek nu maatregelen neemt om de markt voor duurzaam voedsel te stimuleren ten gunste van het verdienvermogen van boeren en tuinders, is goed. Uit zichzelf beweegt de markt onvoldoende en te traag. Zo zijn er al jaren wachtlijsten van melkveehouders voor de levering van duurzamere melk.
Uit zichzelf beweegt de markt onvoldoende en te traag
De overheid moet daarbij wel borgen dat de Nederlandse duurzamere maar duurdere grondstoffen zich niet uit de markt prijzen. Het gevaar is dat bijvoorbeeld melkverwerkers goedkopere, buitenlandse melk gaan inkopen. Het werkt dus, mits het in Europees verband wordt geregeld of anderszins geborgd. Het is daarom ook goed dat de keten verantwoording krijgt in het landbouwakkoord.
De winst is voor nu vooral dat de politiek duidelijk maakt dat de keten hoe dan ook zal moeten leveren en de transitie niet alleen een opgave is voor de boer en tuinder.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Case IH FARMALL 120M
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6R 150 trekker (HAE) #782477
Gebruikt, P.O.A.
-

Kuhn GF 17012 schudder
Gebruikt, € 34.000
-

JOHN DEERE X590 ZITMAAIER INCL 54A MAAIDEK (MID) #692207
Gebruikt, € 10.891
Vacatures
Directeur
BoerenNatuur Zuid-Hollandse Delta - Westmaas, Nederland
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Financieel administratief medewerker agrarisch
Wageningen Universiteit/ Wageningen University - Meijel, Peel En Maas
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Weer
-
Donderdag19° / 10°5 %
-
Vrijdag19° / 12°40 %
-
Zaterdag22° / 11°20 %











