'Hoge voedselprijzen stemmen tot nadenken'
'Het eten wordt duur betaald', parafraseer ik de schrijver Herman Heijermans. In 'Op hoop van zegen' legde hij zijn personage Kniertje deze beroemde uitspraak over vis in mond.

Ik moest eraan denken toen ik deze week las dat de voedselprijzen het hoogste peil hebben bereikt sinds 2011. Ze lijken gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de energieprijzen. Het frappeert me dat de media dit zorgelijke nieuws ietwat wegstopten. Bijna altijd leiden hoge voedselprijzen tot fors hogere consumentenprijzen, inflatie en maatschappelijke reuring.
Nu lijkt de onrust in Nederland wel mee te vallen, sommige mensen maken zich heel druk om andere zaken. Toch moeten we ons zorgen maken en tijdig maatregelen nemen om onze voedselproductie op een hoog en betaalbaar niveau te houden.
Ik heb het al vaker gesteld: Nederland is een vruchtbare delta waar boeren en tuinders heel economisch en betaalbaar gezond voedsel en fijn groen produceren. Het buitenland roemt ons daarom. Zij zijn de spil in ons voedsel-, welzijns- en zorgsysteem. Laten we dat zo houden en ons niet te afhankelijk maken van verre buitenlanden, instabiele markten en complexe logistieke stromen.
Laten we ons niet te afhankelijk maken van verre buitenlanden, instabiele markten en complexe logistieke stromen
Heel goed begrijp ik dat ook de agrarische sector een transitie doormaakt, dat we in de nabije toekomst anders naar de herkomst van ons voedsel en groen gaan kijken, anders zullen telen en oogsten. Die uitdaging zien onze boeren en tuinders en ze pakken dat op. Helaas zijn er krachten die ons anders willen doen geloven.
Ik wens dat het nieuwe kabinet-Rutte IV dat inziet en ernaar handelt met helder, faciliterend en stimulerend beleid, geen ondoordachte en botte maatregelen. Gelukkig nieuwjaar!
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X147R (ZND) #65699
Gebruikt, P.O.A.
-
TS125A Plus
Gebruikt, € 32.500
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X167 (ZOB) #692192
Gebruikt, P.O.A.
-
Kubota M6060
2016, P.O.A.
Weer
-
Zondag21° / 5°0 %
-
Maandag21° / 5°10 %
-
Dinsdag21° / 6°10 %