Reële vleesprijs alleen mogelijk met heffingen en terugsluizen
Met een systeem van heffingen en terugsluizen is het beste de transitie naar verduurzaming van de vleesproductie en -consumptie te realiseren. Met daarbij een staffeling naar de mate van duurzaamheid. Dat blijkt uit het rapport van Wageningen Economic Research dat een aantal mechanismen voor een reële beprijzing van vlees in beeld brengt.
Er zijn meerdere opties voor de reële beprijzing van vlees onderzocht. Indien het belangrijkste doel is om duurzame veehouders een meerprijs te bieden, is het werken met een ketenarrangement een goed optie. Naast een eerlijke beloning voor de veehouder, is hiermee het dierenwelzijn te bevorderen. Het effect op de emissies is klein en de gezondheid van de consument verbetert er ook niet door.
Is het doel een betere gezondheid van de consument, dan is volgens de onderzoekers een verbruikersbelasting op vleesconsumptie een goed middel. Het zal echter verder geen positieve effecten hebben op dierenwelzijn, het inkomen van de veehouder of de emissies.
Dierenwelzijn onder druk
Een belasting vanaf de boerderij heeft wel een positief effect op de emissies in Nederland, maar de productie zal verplaatsen naar het buitenland. Dat heeft voor de economie op korte termijn nadelen en ook het dierenwelzijn komt onder druk.
Een systeem van heffingen en terugsluizen van deze heffingen naar de veehouders kan het beste uitpakken. Die heffing moet dan niet af boerderij of op slachthuisniveau zijn. Dan zal de productie naar het buitenland verplaatsen. Een heffing op consumentenniveau heeft dit effect niet. Voor het beste effect moet een heffingssysteem dan werken met een staffeling naar de mate van duurzaamheid. Van belang is dat ook alle ketens erin meedraaien.
Doeltreffender en doelmatiger
Aanvullend op een heffingssysteem is het volgens de onderzoekers mogelijk om met behulp van subsidies investeringen in duurzaamheid te bevorderen. Nader onderzoek naar een combinatie van maatregelen kan mogelijk leiden tot een nog doeltreffender en doelmatiger aanpak.
Downloads
Beprijzen van vlees en verduurzamingBekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Pottinger Novacat 305 3-puntsmaaier
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere 6420 S met voorlader
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere 6100M trekker (DAA) #697386
Gebruikt, P.O.A.
-
Kuhn GF 6000
1989, P.O.A.
Vacatures
Medewerker Akkerbouw
Landbouwbedrijf Oosthof - Rilland
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Gezocht: enthousiaste expert in landbouw en verkeer voor het schrijven van nieuwe examenvragen
CBR - NL
Docent Mobiele werktuigen (0,8 - 1,0 fte)
Firda - Heerenveen
Docent – adviseur bodemgebruik/voederteelt
HAS green academy - 's-Hertogenbosch
Weer
-
Donderdag21° / 16°25 %
-
Vrijdag26° / 13°0 %
-
Zaterdag26° / 15°95 %