LTO-voorzitter onder de indruk van Zeeuws ondernemerschap

LTO Nederland-voorzitter Sjaak van der Tak was woensdag onder de indruk van de grote saamhorigheid en passie van de Zeeuwse agrarisch ondernemers. Hij liet zich tijdens drie bedrijfsbezoeken bijpraten over actuele kwesties, zoals het uitvoeringsprogramma gewasbescherming, zoetwater en verzilting.

LTO%2Dvoorzitter+onder+de+indruk+van+Zeeuws+ondernemerschap
© Anton Dingemanse

Bij het familiebedrijf van Jan-Willem van de Velde en zijn zonen Geert en Leendert in Dreischor werd hem duidelijk dat de overheid onvoldoende inzicht heeft in gewasbeschermingsmiddelen om er goede wetgeving voor te maken. 'Agrariërs willen best meer biologische middelen gebruiken, maar die moeten wel goed genoeg zijn om hun gewassen te beschermen. Dat is nu niet altijd het geval, met als gevolg dat er soms meer gespoten moet worden. Dat kan niet de bedoeling zijn', verzekerde Van der Tak.

Komkommerkweker Corné Stouten in Oosterland loopt tegen dezelfde problematiek aan als het akkerbouwbedrijf in Dreischor. 'Onze leden verwachten dat we ons inzetten voor hun belangen en hun verhaal overbrengen aan beleidsmakers', reageerde de LTO-voorzitter. 'In gesprekken met politici in Den Haag en Brussel kom ik op voor onze boeren en pleit ik voor deugdelijke regelgeving. Een werkbezoek helpt mij om hun verhaal goed over te kunnen brengen. Dat wordt gewaardeerd.'


Doelenwetgeving

Van der Tak is ervan overtuigd dat de overheid de komende jaren moet toewerken naar 'doelenwetgeving' in plaats van 'maatregelenwetgeving'. 'Niet alleen zit regelgeving soms een efficiënte bedrijfsvoering in de weg, ook kan de overheid daarmee haar eigen beleid tegenwerken. Onze leden begrijpen daar niets van.'

Een werkbezoek helpt mij om het verhaal van onze leden goed over te kunnen brengen

Sjaak van der Tak, voorzitter LTO Nederland

Als voorbeeld noemde de LTO-voorzitter het bezoek aan akkerbouwer Leo Dalebout in Noordgouwe. Die boer werkt nauw samen met lokale collega's die werkzaam zijn in een andere agrarische sector, wat voor elk bedrijf een rendabelere bedrijfsvoering oplevert.


Wetgeving maakt samenwerking onmogelijk

Volgens Van der Tak wordt in delen van de wetgeving een dergelijke samenwerking onmogelijk gemaakt. 'Om de kringloop rond te maken en elkaar te helpen, wil het akkerbouwbedrijf gebruikmaken van de mest van zijn buurman, een melkveehouder. Maar dat mag niet volgens de regels.'

De mest moet de akkerbouwer vervolgens helemaal uit Zuid-Limburg laten komen en de buurman moet zijn mest naar elders afvoeren. 'Onbegrijpelijk vinden ze dat', aldus de LTO-voorman. 'De overheid zou meer oog kunnen hebben voor de praktijk op de agrarische bedrijven.'


Veerkracht

Typisch Zeeuwse onderwerpen als zoetwater en verzilting kwamen ook aan bod. Al drie jaar lang kampen de agrariërs in het meest zuidwestelijke deel van Nederland met schrijnende zoetwatertekorten vanwege droogte en verdroging. 'De veerkracht en vindingrijkheid van de Zeeuwse agrariërs is bewonderenswaardig', zei Van der Tak.

Hij wees op de twee jonge akkerbouwers in Dreischor die onder meer bezig zijn met de opslag van zoetwater. 'Ook vanuit de werkorganisatie van ZLTO wordt hard gewerkt aan oplossingen en de bestuurders zijn onafgebroken in overleg met de provincie.'

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Zondag
  14° / 8°
  50 %
 • Maandag
  15° / 6°
  40 %
 • Dinsdag
  18° / 6°
  20 %
Meer weer