GENiaal+wil+kennis+delen+en+initiatieven+starten
Interview
© Willem Paterik

GENiaal wil kennis delen en initiatieven starten

ZLTO Waalwijk-Geertruidenberg is een van de partners van het samenwerkingsverband GENiaal, waar de kapitalen staan voor Geertruidenberg Energie Neutraal. Bestuurslid Sander van den Heijkant geeft tekst en uitleg.

Waarom is GENiaal opgericht?

'De gemeente wil duurzaamheid stimuleren. Dan gaat het vooral om het opwekken en gebruiken van duurzame energie. Denk aan windmolens en zonnepanelen. De ondernemersvereniging van Geertruidenberg, VOG, heeft dit ook als aandachtspunt. Toen is het idee geboren om GENiaal te starten, zodat we kennis kunnen delen met elkaar en met burgers en samen kunnen optrekken bij nieuwe initiatieven.'

Veel andere sectoren of industrieën kloppen zich veel sneller op de borst als ze duurzaam bezig zijn

Sander van den Heijkant, bestuurslid ZLTO Waalwijk-Geertruidenberg

Waarom zijn jullie als ZLTO-afdeling daarbij aangesloten?

'Op het gebied van duurzaam ondernemen doen boeren en tuinders al veel. Denk aan zonnepanelen op daken, windmolens op boerengrond of mestvergisting. Maar ook het verwerken van reststromen uit de voedingsindustrie en precisielandbouw zijn voorbeelden van duurzaam ondernemen. Alleen vind ik dat we vaak veel te bescheiden zijn in de communicatie.'

Wat bedoelt u daarmee?

'Veel andere sectoren of industrieën kloppen zich veel sneller op de borst als ze duurzaam bezig zijn. Wij doen dat in de regel niet, terwijl we vaak veel meer doen dan die andere bedrijven.'

Wat is de rol van ZLTO bij GENiaal?

'Het gaat primair om kennis delen. We betrekken onze leden erbij om kennis op te halen, te delen en elkaar te stimuleren. Allemaal op het snijvlak van duurzaamheid en ondernemen.'

Hoe gebeurt dat in de praktijk?

'Vorige week hadden we met het GENiaal Weekend van de Energie onze eerste activiteit. Op vrijdag was het World Café met inleidingen van sprekers uit het bedrijfsleven. Aansluitend gingen zo'n tweehonderd ondernemers uit de gemeente met elkaar in gesprek aan ronde tafels over duurzaam ondernemen.'

Zaten er ook boeren en tuinders bij?

'Ja, twintig leden waren aangeschoven. Daarnaast hebben studenten van de HAS Den Bosch een filmpje gemaakt met vier leden uit onze afdeling die hun visie geven op duurzaam ondernemen en vertellen wat ze daar nu al aan doen.'

Zijn er al concrete plannen gemaakt?

'Nee, nog niet. De gemeente heeft zeker ambities, dus er gaat sowieso veel gebeuren. Je moet je gezicht laten zien en met andere partijen in gesprek raken. Dan volgen er vanzelf mooie concrete initiatieven.'

Bekijk meer over:

Weer

 • Woensdag
  19° / 10°
  20 %
 • Donderdag
  20° / 11°
  10 %
 • Vrijdag
  21° / 10°
  20 %
Meer weer