%27We+hebben+al+een+paar+trofee%C3%ABn+behaald%27
Interview
© Maartje van Berkel

'We hebben al een paar trofeeën behaald'

De modernisering van LTO Nederland heeft al een paar trofeeën opgeleverd, zegt LLTB-voorzitter Léon Faassen, verwijzend naar het nieuwe ministerie van Landbouw. Het gezamenlijke geluid van de Nederlandse boeren tuinders zal volgens hem in 2018 nog sterker klinken.

Naast het voorzitterschap van de LLTB is Faassen samen met zijn neef Bart Faassen mede-eigenaar van Faassen-Hekkens Boomkwekerijen in Tegelen. Ondanks de versterkte positie van LTO Nederland blijft het belang van de regionale organisaties groot, zegt de LLTV-voorman.

We moeten voorkomen dat beleid verandert op basis van emotie

Léon Faassen, voorzitter LLTB

Wat verwacht u van het vernieuwde LTO Nederland?

'In 2017 hebben we al kunnen zien dat het nieuwe LTO Nederland een krachtige en duidelijke stem laat horen. Met de landbouwparagraaf in het regeerakkoord en de terugkeer van de minister van Landbouw hebben we al een paar belangrijke trofeeën binnengehaald. Je zult zien dat ons gezamenlijke geluid nog sterker wordt. Niet alleen in praktische zin door meer samenwerking en het reduceren van kosten, maar ook door de verbinding te zoeken tussen sectoren. Het economische belang van onze leden staat daarbij voorop.'

Hoe ziet u de positie van de LLTB in de nieuwe organisatie?

'We zullen als regionale organisatie niet verzuipen. Leden zijn toch ten eerste lid van de LLTB en ten tweede van LTO Nederland. LTO is vooral gericht op de landelijke belangen van de verschillende sectoren en vakgroepen. Als LLTB moeten we ervoor zorgen dat de belangen van onze leden daarop goed zijn aangesloten. Daarin verandert niets.

'Voor de gemeenten in onze regio en provincie Limburg zijn en blijven wij het eerste aanspreekpunt bij zaken zoals waterbeheer, ruimtelijke ordening, natuur en milieu. Dat merken we in het alledaagse contact met deze overheden. Ze bellen toch eerst naar de LLTB in Roermond.'

Welke Limburgse onderwerpen vragen om aandacht?

'Voor de akkerbouw op de hoge zandgronden en lössgronden hebben we specifieke wensen. Daar moeten we als LLTB alert op blijven.

'Hier in de grensregio kampen we met oneerlijke concurrentie vanuit België en Duitsland. De loonbedrijven daar betalen een derde minder voor hun diesel en die zien we hier dus steeds actiever worden. Van dergelijke regionale gevolgen van beleid heeft de landelijke politiek echt geen notie. Dat geldt ook voor de bestrijding van criminaliteit in ons buitengebied. Daarbij hebben we ook te maken met politie-eenheden in België en Duitsland.'

Wat staat voor 2018 hoog op de agenda?

'De gemeenteraadsverkiezingen komen eraan. We zijn daar nu al mee bezig. Je ziet in de gemeenteraden brede coalities en met al die partijen willen wij zaken kunnen doen. Dat vraagt ook om een kritische blik naar ons zelf. We willen niet polariseren, maar draagvlak zoeken voor onze ondernemers. We moeten de problemen waartegen zij aanlopen, goed uitleggen. Daar waar mogelijk willen we het beter doen. We moeten voorkomen dat beleid verandert op basis van emotie.

Zijn er nog ontwikkelingen waar u speciaal naar uitkijkt?

'Dan noem ik de Brightlands Campus op het voormalige Floriadeterrein in Venlo. Dit samenwerkingsverband met Wageningen University & Research, Universiteit Maastricht, HAS en provincie Limburg is een innovatielaboratorium voor de land- en tuinbouw. De animo onder ondernemers om hieraan deel te nemen, groeit. Voor onze tuinbouw biedt dit nieuwe kansen.'

• Lees meer hierover deze zaterdag in Nieuwe Oogst

Bekijk meer over:

Weer

 • Zaterdag
  19° / 8°
  20 %
 • Zondag
  20° / 10°
  40 %
 • Maandag
  17° / 12°
  70 %
Meer weer