%27We+zullen+meer+met+%C3%A9%C3%A9n+mond+praten%27
Interview
© Harry Tielman

'We zullen meer met één mond praten'

De belangenbehartiging gaat vaker dan voorheen leiden tot het gewenste einddoel. Dat voorspelt voorzitter Jakob Bartelds van LTO Noord als concreet resultaat van de modernisering van LTO Nederland. 'Niet dat we altijd precies krijgen wat we willen, maar wel dat we er beter in slagen de ondernemersmogelijkheden voor onze leden veilig te stellen.'

Bartelds, akkerbouwer en pluimveehouder in 2e Exloërmond, is sinds anderhalf jaar voorzitter van LTO Noord. In die functie, en als lid van het federatiebestuur van LTO Nederland, was hij nauw betrokken bij de kanteling van de belangenbehartiging.

We gaan verbinding zoeken met andere, aan ons gelieerde organisaties

Jakob Bartelds, voorzitter LTO Noord

Wat verwacht u dat de versterking van LTO Nederland gaat opleveren?

'We zullen als LTO-organisaties meer dan voorheen met één mond praten. Dat is heel belangrijk. Kijk maar naar de recente formatie van een nieuwe regering. We voerden daar een sterke en eenduidige lobby. Daardoor is het gelukt onze wensen goed op de kaart te zetten. De leden zullen zeker gaan merken dat we er beter in slagen hun ondernemersmogelijkheden veilig te stellen.'

De sectoren hebben nu een sterkere positie gekregen. Draagt dat wel bij aan meer eenduidigheid?

'Ja, kijk naar de fipronilcrisis. De vakgroep Pluimveehouderij met voorzitter Eric Hubers had daarin de lead. De landelijke en regionale voorzitters bleven op de achtergrond. Wel waren we zo nodig beschikbaar om te faciliteren. Ook hier heeft LTO een krachtige positie kunnen innemen, een positie die wordt gezien door de omgeving.'

Wat ziet u als uitdaging in de nieuwe structuur?

'Zeker in het eerste jaar zullen we speciale aandacht moeten besteden aan een goede binding tussen sectoren, thema's en regio's . Daar horen ook een goede binding en een goede communicatie met de leden bij, zodat ze weten waar we mee bezig zijn binnen de thema's en in de vakgroepen. Maar ook andersom: dat duidelijk is hoe de leden hun boodschap bij de vakgroepen en de portefeuillehouders krijgen. Daar moeten we een weg in vinden.'

U bent geen LTO-portefeuillehouder Omgevingsbeleid meer, maar wel themahouder Klimaat. Wat houdt dat in?

'Het is mijn verantwoordelijkheid dat er op het gebied van klimaat opdrachten liggen in de organisatie, dat we signaleren waar kansen liggen voor onze leden en dat de dingen die we belangrijk vinden, ook gebeuren.

'Dat betekent niet dat ik zelf de belangenbehartiging op het gebied van klimaat doe, maar wel dat ik toezie dat de betrokken portefeuillehouders gezamenlijk de goede dingen doen en dat zwaluwstaarten met de sectoren enerzijds en met de regio's anderzijds. Ik coördineer op afstand en zorg dat de connecties goed blijven. Daarbij treed ik wat minder op de voorgrond, dus hierin zal ik minder zichtbaar zijn voor de leden.'

Wat betekent dit alles voor uw organisatie, LTO Noord?

'Onze kernopdracht blijft hetzelfde: de belangenbehartiging voor boeren en tuinders in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Flevoland, Drenthe, Friesland en Groningen.

'Omdat een gedeelte van onze mensen overgaat naar LTO Nederland, zal de werkorganisatie verkleinen. Dat zal ons nog meer stimuleren om verbinding te zoeken met andere, aan ons gelieerde organisaties. LTO Noord doet bijvoorbeeld al werk voor de Producenten Organisatie Varkenshouderij (POV) en voor een organisatie van binnenvissers. We willen zo dwarsverbanden leggen en LTO Noord versterken.'

• Lees meer hierover deze zaterdag in Nieuwe Oogst

Bekijk meer over:

Weer

 • Maandag
  23° / 8°
  10 %
 • Dinsdag
  19° / 14°
  70 %
 • Woensdag
  18° / 14°
  50 %
Meer weer