Invloed schermkier in kas beperkt
De impact van een (regelbare) kier op het middenpad bij belichte teelten met een Ventilation Jet systeem om de overtollige warmte en vocht af te voeren, is gering. Dat blijkt uit onderzoek door Wageningen UR.
De toepassing van Het Nieuwe Telen (HNT), zoals de laatste jaren in opmars, resulteert in energiebesparing. In plaats van schermkieren kunnen tuinders het scherm volledig gesloten houden mits er een ontvochtigingssysteem is zoals ventilation jets om de temperatuur en/of de vochtigheid op een controleerbare manier in de hand te houden.
Een ventilation jet blaast koude maar droge lucht van boven het schermdoek naar het teeltcompartiment en verlaagt daarmee de luchtvochtigheid. Door boven het middenpad een schermkier aan te brengen, kan daar de warme en vochtige kaslucht naar het boven compartiment ontsnappen.
Tomatenbedrijf
De efficiency van dit systeem is op een tomatenbedrijf nader onderzocht door de luchtstroom door de ventilation jet en de schermkier, als ook de horizontale temperatuurverdeling in het voorjaar van 2017 te meten.
De metingen lieten zien dat nog geen 3 procent van de door de ventilation jets ingeblazen lucht via de schermkier boven het middenpad weer vanuit het onder compartiment werd afgevoerd. Vrijwel alle lucht ontsnapt dus via het scherm naar het top compartiment. Er kan dus worden geconcludeerd dat de schermkier boven het middenpad niet hoeft te worden toegepast in deze kas.
Temperatuurverschillen
Horizontale temperatuur verschillen (2,0 tot 2,7 graden Celsius per 100 meter) zijn gemeten toen twee schermen gesloten waren en de belichting aan was. Het sluiten van de kier boven het middenpad en deze vervangen door gelijkmatig verdeelde kieren kan de temperatuurverdeling wellicht verbeteren. Bij uitgeschakelde belichting waren er geen horizontale temperatuurverschillen.
Het beschreven onderzoek is onderdeel van het programma Kas als Energiebron en is gefinancierd door LTO Glaskracht en het ministerie van Economische zaken.
Bekijk meer over:
Lees ook
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Lely Lotus 1325 schudder
1999, € 5.950
-

JOHN DEERE 4066R COMPACTTREKKER (HIL) #777842
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6R 155 trekker (ZAN) #64179
Gebruikt, P.O.A.
-

New Holland T5.120 AutoCommand
2020, P.O.A.
Vacatures
Proefveldmedewerker gewasonderzoek
Wageningen University & Research - Wageningen
(Senior) Consultant Transitie Landelijk gebied
Deloitte Nederland - Amsterdam
Administratief medewerker Akker,- Land of Tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Voorzitter vakgroep Geitenhouderij
LTO Nederland - NL
Weer
-
Vrijdag10° / 1°30 %
-
Zaterdag14° / 7°15 %
-
Zondag12° / 5°20 %














