Miljard steun voor Franse boeren, sommige oogsten gehalveerd
De Franse regering stelt een steunpakket van meer dan 1 miljard euro beschikbaar voor boeren die zijn getroffen door de uitzonderlijke hitte en droogte van de afgelopen zomer. Met het pakket wil Parijs enerzijds financiële schade compenseren en anderzijds voorkomen dat de landbouwproductie in 2027 verder terugvalt.
Aanleiding voor het noodpakket zijn de extreme weersomstandigheden waarmee grote delen van Frankrijk deze zomer werden geconfronteerd. Volgens de Franse overheid kende juli 2026 met een gemiddelde temperatuur van 24,9 graden Celsius de warmste maand ooit gemeten.
Ongeveer 65 procent van het land had te maken met extreme droogte. In 95 departementen golden waterbeperkingen en in veel gebieden liep het oogstverlies op tot gemiddeld 50 procent. Ook de beschikbaarheid van veevoer kwam onder zware druk te staan doordat de opbrengsten van voedergewassen in veel regio’s meer dan halveerden.
Productie op peil houden
Landbouwminister Annie Genevard kondigde het steunplan vrijdag aan. Het uitgangspunt is dat boeren die schade hebben geleden aan gewassen, veevoer of productiemiddelen zo snel mogelijk financiële ondersteuning moeten krijgen om de productie op peil te houden.
Een belangrijk onderdeel van het pakket is de versnelde inzet van de Nationale Solidariteitscompensatieregeling (ISN), waarvoor naar verwachting 520 miljoen euro beschikbaar komt. De uitbetaling van schadevergoedingen wordt versneld. Voorschotten voor verzekerde boeren worden verhoogd van 70 naar 80 procent van het verwachte schadebedrag. Daarnaast wordt 30 miljoen euro vrijgemaakt voor niet-verzekerbare schade aan gewassen en vee. Ook ontvangen grondeigenaren een belastingverlaging op onbebouwde landbouwgrond ter waarde van ruim 300 miljoen euro.
Om de landbouwproductie voor volgend seizoen veilig te stellen, richt de Franse overheid bovendien een landbouwherstel- en herplantingsfonds van 235 miljoen euro op. Dat geld kan worden ingezet voor de aankoop van onder meer veevoer, zaden, plantmateriaal en andere productiemiddelen. Een deel van het fonds is bestemd voor bedrijven die schade hebben geleden door bosbranden.
Lees ook: Droogte in Europa: van golf Oostenrijkse slachtkoeien tot winterrantsoenen in Ierland
Verder bevat het steunpakket 20 miljoen euro extra voor sociale premies in de landbouw, worden betalingsuitstel en aanvullende sociale begeleiding mogelijk gemaakt en verlengt de regering bestaande steunregelingen voor kunstmest en landbouwdiesel. Ook worden sommige administratieve verplichtingen tijdelijk versoepeld.
Volgens Genevard is de steun noodzakelijk om de Franse voedselproductie veilig te stellen. ‘De droogte van deze zomer vormt een dubbele bedreiging voor onze agrarische soevereiniteit, enerzijds door de ernstige aantasting van financiële reserves en anderzijds door het risico op een lager productieherstel voor het seizoen van 2027.’
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Evers Forest XL 9-310-2 R62
2025, P.O.A.
-

John Deere 6R 150 trekker (LIE) #688016
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6M 125 trekker (MOL) #783194
Gebruikt, P.O.A.
-

KUHN GF 13002 SCHUDDER
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Financieel administratief medewerker agrarisch
Wageningen Universiteit/ Wageningen University - Wageningen
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Weer
-
Zaterdag20° / 13°10 %
-
Zondag22° / 11°10 %
-
Maandag25° / 14°20 %















