Droogte in Europa: van golf Oostenrijkse slachtkoeien tot winterrantsoenen in Ierland
De droogte veroorzaakt op steeds meer plekken in Europa problemen voor de veehouderij. In Oostenrijk worden extra runderen afgevoerd naar de slacht vanwege voertekorten, in Ierland groeit de vrees voor een tekort aan wintervoer en in Frankrijk blijft de grasgroei fors achter. Ook in andere delen van West-Europa verslechtert de situatie.
De meest zichtbare gevolgen van de droogte zijn te zien in Oostenrijk. Volgens rundveeorganisatie ARGE Rind is de afgelopen drie weken ongeveer drie keer zoveel rundvee voor de slacht aangeboden als normaal. Door de extreme droogte beschikken veel veehouders over te weinig voer voor de koeien.
De verhoogde aanvoer zorgt voor problemen verderop in de keten. Slachterijen ontvangen naar eigen zeggen twee tot drie keer zoveel dieren als gebruikelijk, terwijl de vraag naar rundvlees niet meestijgt. Hierdoor komen prijzen onder druk te staan en moet extra vlees worden ingevroren.
Ook de gewasopbrengsten lijden onder de droogte. Agrarmarkt Austria verwacht dat de graanoogst zonder mais ongeveer 20 procent lager uitvalt dan vorig jaar. Voor diverse voedergewassen worden opbrengstverliezen tot 50 procent gemeld.
Voertekort in Ierland
In Ierland groeit ondertussen de bezorgdheid over de voervoorziening voor de komende winter. In delen van het zuiden en oosten van het land is de grasgroei vrijwel stilgevallen door een langdurig neerslagtekort. Veel veehouders voeren daardoor al winterrantsoenen en spreken van snel oplopende kosten. Deze worden geschat op ongeveer 500 euro per dag per melkveebedrijf. Boerenorganisaties waarschuwen dat later dit jaar mogelijk voer moet worden geïmporteerd als er niet snel regen valt. In de hele maand juli is daar slechts 5 millimeter regen gevallen.
Het is in Ierland normaal om meer dan 250 dagen per jaar de koeien te weiden. Als nu al de wintervoorraad wordt gevoerd, is er niets over voor de koude maanden. De Ierse overheid en adviesdienst Teagasc brengen daarom de nationale voervoorraden in kaart.
West-Europa kurkdroog
De droogte beperkt zich niet tot Oostenrijk en Ierland. Volgens de European Drought Observatory verslechterde de situatie eind juli verder in onder meer Nederland, België en het Verenigd Koninkrijk. Grote delen van Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Noord-Italië bevinden zich bovendien al langere tijd in een waarschuwings- of alarmsituatie.
In Frankrijk blijft de grasgroei eveneens onder druk staan. De Franse landbouwstatistiekdienst Agreste meldde begin augustus dat er geen verbetering zichtbaar is en dat de grasgroei op nationaal niveau nog altijd fors achterblijft bij het gemiddelde. Vooral in het midden en noorden van het land zijn de tekorten aanzienlijk.
Voor Nederland is de situatie in deze landen relevant. Ierland is een belangrijke speler op de Europese rundvleesmarkt, terwijl Duitsland, België en Frankrijk belangrijke handelspartners zijn voor vee, vlees, melk en veevoer. Problemen met grasgroei en voervoorziening kunnen daardoor ook gevolgen hebben voor de marktontwikkelingen elders in Europa.
Krimpende melkplas in Engeland
De Britse overheid meldde onlangs dat 71 procent van Engeland officieel met droogte te maken heeft. De landbouw kampt met tegenvallende grasgroei en toenemende druk op de wintervoervoorraad.
Ook de Britse landbouworganisatie Agriculture and Horticulture Development Board (AHDB) ziet de gevolgen terug in de melkproductie. Volgens de organisatie lag de dagelijkse melkaanvoer in juli 3,2 procent lager dan een jaar eerder. In de meest recente week bedroeg de daling zelfs 4,5 procent.
AHDB schrijft die afname onder meer toe aan hittestress bij melkkoeien en een lagere ruwvoerproductie door de droogte. Veel veehouders zijn daardoor eerder dan gebruikelijk begonnen met het voeren van kuilvoer.
Blijf op de hoogte van de situatie rondom de droogte via onze themapagina
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 6R 175 trekker (REU) #783659
Gebruikt, € 156.500
-

AKPIL Scorpio S cultivator/woeler
Gebruikt, € 10.750
-

John Deere 6R 150 trekker (DRO) #708772
Gebruikt, P.O.A.
-

Deutz Fahr 6185 TTV trekker (STE) #779278
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Accountmanager Organische Bodemverbeteraars
Comgoed B.V. - NL
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Senior Adviseur Gewassenverzekeringen
AgriVer U.A. - Zoetermeer
Weer
-
Woensdag19° / 15°80 %
-
Donderdag21° / 14°80 %
-
Vrijdag19° / 13°85 %















