Boterberg zit echt herstel zuivelmarkt in de weg

De internationale zuivelmarkt toont in augustus een voorzichtig herstel, maar van een echte omslag is geen sprake. De melkprijzen lopen iets op en eiwitrijke producten vinden gretig aftrek.

De melkproductie is nog altijd fors in Europa en de rest van de wereld.
© Dirk Hol

Tegelijkertijd zorgen de wereldwijd hoge melkproductie en grote botervoorraden ervoor dat de markt niet echt in beweging komt. De Nederlandse melkprijzen geven deze maand een voorzichtig positiever signaal. FrieslandCampina verhoogt de prijs voor gangbare melk met 1,25 euro naar 42,50 euro per 100 kilo. De integrale melkprijs komt uit op 46,21 euro. Royal A-ware verhoogt de basismelkprijs met 65 cent. De gewogen gemiddelde uitbetaalprijs stijgt met 80 cent naar 45,29 euro. Tom Booijink, zuivelspecialist bij RaboResearch, spreekt van stabilisatie. ‘In deze tijd van het jaar zijn veel mensen op vakantie. Augustus is altijd een rustige periode in de handel.’

Ook de Global Dairy Trade geeft een stabiel beeld. De internationale vraag blijkt vooralsnog groot genoeg om het extra aanbod van melk wereldwijd op te vangen. Volgens Booijink moeten de hogere boerderijmelkprijzen niet meteen als het begin van krachtig herstel worden gezien. Het is eerder een correctie op de de periode waarin de markt onder druk stond.

Lees ook: Vollemelkpoeder schiet 20 euro omhoog in zuivelnoteringen - Nieuwe Oogst

Martin Valstar, zuivelanalist bij ZuivelNL, ziet eveneens een markt in vakantiestemming. Veel aankopen voor de korte termijn zijn al gedaan. Vooral bij boter is de situatie kwetsbaar. Valstar ziet dat afnemers zich voor de rest van dit jaar en het eerste kwartaal van 2027 al behoorlijk hebben ingedekt. Tegelijk is room relatief goedkoop. ‘Room is dusdanig geprijsd dat het voor zuivelfabrikanten economisch aantrekkelijker is om boter te produceren. Maar als je nu boter produceert, draag je vooral bij aan de voorraden’, aldus Valstar.

Als je op dit moment boter produceert, draag je vooral bij aan de voorraden

Martin Valstar, zuivelanalist bij ZuivelNL

Amerikaanse boter is bovendien goedkoper dan Europese boter en boter uit Oceanië, waardoor Europa exportbestemmingen kan mislopen. Als deze situatie aanhoudt, ligt een stijgende boterprijs niet voor de hand.

Melkpoeders

Bij mageremelkpoeder is het beeld duidelijk positiever. De wereldwijde vraag is volgens Valstar goed en producenten zijn voor augustus en september grotendeels uitverkocht. ‘Kopers hebben moeite om hogere prijzen te accepteren. Daardoor komen transacties lastig tot stand.’ Ook de prijzen voor vollemelkpoeder trekken aan, doordat de vraag sneller groeit dan het beschikbare aanbod.

Achter de prijsverschillen in de markt zit een bredere verschuiving van vet naar eiwit. De eiwittrend geeft nog steeds een impuls aan de markt. Zo lag in Frankrijk de yoghurtconsumptie vorige maand 2,8 procent hoger dan een jaar eerder. Duitse witte zuivelproducten met een claim over extra eiwit groeiden volgens NielsenIQ in de afgelopen twaalf maanden met 21 procent in volume. Sinds het begin van 2026 nam de yoghurtverkoop in Duitsland met 4 procent toe en de kwarkverkoop met 16,5 procent.

Een ander product dat in trek is, is hüttenkäse. Hüttenkäse (cottage cheese) is wereldwijd en in Nederland een enorme ‘viral foodtrend’ geworden op sociale media als TikTok en Instagram, door toedoen van influencers. Influencers gebruiken het als eiwitrijke ‘hack’ om onder meer pannenkoeken, wraps, ijs, dips en pastasauzen romiger en gezonder te maken.

Geopolitieke spanningen

Booijink legt de vinger bij de continue onzekerheid in de markt door geopolitieke spanningen in onder meer Iran en Oekraïne. Het gevolg daarvan zijn onder meer hoge rente, olie- en energieprijzen en duurdere voergrondstoffen.

Booijink: ‘Het kan een dempend effect hebben op de koopkracht, doordat consumenten minder geld overhouden. Maar als je kijkt naar alle ellende in de wereld, valt de vraag naar zuivelproducten eigenlijk heel erg mee. Die blijft tot nu toe toch behoorlijk overeind.’

Het Europese aanbod van melk blijft ruim. Uit de meest recente cijfers van de Europese Commissie blijkt dat de melkproductie in de Europese Unie van januari tot en met mei 3,7 procent hoger lag dan in dezelfde periode van 2025. In mei bedroeg de groei 2,4 procent. België noteerde in de eerste vijf maanden de grootste stijging met 8,9 procent, gevolgd door Oostenrijk met 8,1 procent en Duitsland met 6,6 procent. In de eerste vijf maanden groeide de Europese productie van boter met 9,7 procent en die van mageremelkpoeder met 12 procent.

Lees ook: Gemiddelde Europese melkprijs daalt licht in juni

De gemiddelde Europese melkprijs is in juni licht gedaald en kwam uit op 40,04 euro per 100 kilo standaardmelk. Dat blijkt uit de nieuwste internationale melkprijsvergelijking. Daarmee blijft de melkprijs duidelijk onder het niveau van vorig jaar.


Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    26° / 11°
    5 %
  • Zondag
    29° / 15°
    5 %
  • Maandag
    26° / 17°
    10 %
Meer weer