Vakbonden: als FloraHolland ons ultimatum afwijst, volgen acties

De gesprekken tussen Royal FloraHolland en de vakbonden FNV en CNV Vakmensen over een nieuwe cao zijn in het water gevallen. De vakbonden vinden dat de salarissen moeten meestijgen met de inflatie, terwijl de directie van de bloemenveiling halsstarrig vasthoudt aan het eerder gecommuniceerde eindbod. Verdere escalatie ligt op de loer nu de vakbonden met 'ludieke' acties dreigen.

Vakbonden%3A+als+FloraHolland+ons+ultimatum+afwijst%2C+volgen+acties
© Johan Wissink

In het eindbod biedt de directie van Royal FloraHolland per 1 januari 2023 een salarisstijging van 100 euro bruto per maand aan. Per 1 maart 2023 zou dan nog een loonsverhoging van 3 procent volgen. 'Dat is veel te weinig, zeker voor een cao van vijftien maanden. Die 100 euro per maand klinkt aardig, maar die is naar rato. Voor parttimers, en die zijn er nogal wat bij dit bedrijf, blijft daar netto weinig van over', zegt CNV-onderhandelaar Souleiman Amallah.

Volgens onderhandelaar Jeroen Brandenburg van FNV moeten de salarissen minstens met de inflatie meestijgen. 'Werknemers moeten fatsoenlijk hun boodschappen kunnen doen', licht hij toe. 'De mensen van Royal FloraHolland hebben de laatste jaren keihard doorgewerkt, ook in de coronacrisis. De directie hoort dat te belonen. Ze kunnen wel miljoenen euro's investeren in Floriday, koelcellen en orderpicken, maar een toeslag voor werken in de kou zit er niet in.'

Het irriteert Brandenburg dat de directie van Royal FloraHolland de vakbonden niet meer als serieuze gesprekspartner ziet. 'We waren bijna bij een akkoord, maar door mierenneukerij op de vierkante meter is de situatie op de spits gedreven. Ik vind dat de directie weinig respect toont en zich schuilhoudt in een ivoren torentje. We hebben als vakbonden ook echt wel begrip voor de situatie in de sierteeltsector en bij FloraHolland, maar deze werknemers worstelen ook. Nu wordt op geen enkel vlak toegegeven.'


Ludieke acties

Ook de matige reiskostenvergoeding, de beperkte ouderenregeling en het niet verlengen van het sociaal plan zijn voor de vakbonden redenen om het heft in eigen hand te nemen, zegt Brandenburg. 'We hebben zeven keer met de directie onderhandeld en er is niets uitgekomen. We bieden daarom woensdag een ultimatum aan. Accepteert de directie van Royal FloraHolland dat niet, dan komen we met ludieke acties. Het is tot hier en niet verder. Dat is wat we nu aangeven.'

Om wat voor acties het gaat, kan de FNV-onderhandelaar nog niet zeggen. 'Zo concreet zijn de plannen nog niet. Dat neemt niet weg dat onze leden vastbesloten zijn om actie te voeren als het daadwerkelijk zover komt', vult FNV-woordvoerder Peter te Lintel Hekkert aan. 'Actievoeren doen we niet voor de lol. Het liefst gaan onze leden gewoon aan het werk. Maar het water staat ze aan de lippen. Ze zien geen andere optie meer.'

In een reactie laat woordvoerder Michel van Schie van Royal FloraHolland weten het ultimatum af te wachten. 'De hele situatie betekent niet dat we de inzet en bijdrage van onze medewerkers niet waarderen, maar we zitten aan ons maximum. We hebben aangeboden wat in onze ogen verantwoord is. Als dat niet het geval was, dan waren we nu nog wel aan het onderhandelen.'

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Woensdag
  29° / 15°
  10 %
 • Donderdag
  29° / 16°
  20 %
 • Vrijdag
  21° / 15°
  50 %
Meer weer