Guus Mensink: 'Misschien zijn we bij DOC Kaas wel iets te bescheiden'

Guus Mensink (40) uit Dedemsvaart is sinds mei vorig jaar voorzitter van DOC Kaas. Hij treedt niet veel op de voorgrond. 'Dat past wellicht bij deze rol, maar niet zozeer bij mij en vooral niet bij onze coöperatie. Terwijl het wel goed gaat met DOC en DMK. Misschien moeten we dat iets vaker en duidelijker vertellen.'

Guus+Mensink%3A+%27Misschien+zijn+we+bij+DOC+Kaas+wel+iets+te+bescheiden%27
© DOC Kaas

Hij zat al elf jaar in het bestuur toen hij vorig jaar Arjan Schimmel opvolgde als voorzitter van de coöperatie DOC Kaas. Toch is Guus Mensink bij velen in de melkveesector relatief onbekend. Het geven van interviews hield hij tot nu toe af. Onder andere om zich goed in te werken in de nieuwe rol.

In mijn ogen ondersteunde de pers een andere zuivelpartij te veel

Guus Mensink, voorzitter DOC Kaas

Nu wil Mensink wel vertellen over die nieuwe rol. En vooral over hoe goed DOC Kaas en moederbedrijf DMK ervoor staan.


Waarom wilde u de voorzittershamer overnemen?

'Het vertrek van Arjan Schimmel naar ZuivelNL kwam iets eerder dan verwacht, maar het stond gepland dat ik hem in 2021 zou opvolgen. Ik was er die zin op voorbereid en ken de coöperatie na ruim tien jaar bestuurswerk goed.

'Voor mij persoonlijk ligt de uitdaging vooral in het verbinden van de coöperatie met de onderneming. Ik vind het oprecht een fantastische coöperatie en een eer en voorrecht om daarin zo'n rol te mogen vervullen.'


Wat vindt u zo fantastisch aan DOC Kaas?

'Naast dat ik coöperatief ben ingesteld, zie ik ook de voordelen voor de coöperatie als mede-eigenaar van de onderneming DMK sterk naar voren komen. Dat heeft na de fusie in 2016 zeker tijd nodig gehad. Misschien ook wel meer en langer dan gehoopt, maar nu staan we op het punt waarin we steeds hebben geloofd: de onderneming DMK is financieel gezond, we plukken de vruchten van het brede portfolio.

'Daarmee krijgen ook onze leden een meer dan concurrerende melkprijs uitbetaald. Iets wat ons zonder de fusie, op basis van alleen kaas, nooit was gelukt. Het is fijn dat de leden die zijn gebleven dat vertrouwen nu krijgen uitbetaald. En het is minstens zo fijn dat meer melkveehouders dit zien en zich ook bij ons aansluiten.'


Om hoeveel nieuwe leden gaat het dan?

'Exacte aantallen delen we niet, maar afgelopen jaar ging het om ruim vijftig melkveehouders. En ook dit jaar zijn we opnieuw met meerdere mensen in gesprek.'


Binnenkort kunnen DOC-leden ook een deel van de melkprijs vastzetten op de beurs. Hoe werkt dat?

'Onder andere de Autoriteit Financiële Markten moet nog toestemming geven, maar ik heb goede hoop dat we dit kalenderjaar al van start gaan. In navolging van Duitse DMK-leden kunnen Nederlandse DOC-leden dan tot 30 procent van hun melkvolume via de termijnmarkt vastzetten voor een bepaalde prijs.

'De onderneming biedt dat alle leden aan als extra instrument, regelt alles, regelt de financiering en dekt dus de buffer af. Ik ben erg trots dat DMK dit aanbiedt.


Brengt het ook risico's met zich mee?

'Omdat het om maximaal 30 procent van het melkvolume gaat, valt dat denk ik mee. Daarbij zetten we in op goede voorlichting. We hameren erop dat dit een instrument is om risico's af te dekken en zeker niet om te speculeren. Het draait om margebehoud. Daar kan dit instrument bij helpen.

'En het blijft natuurlijk een vrije keuze. Leden kunnen straks een deel van hun melkvolume voor een bepaalde prijs vastzetten, maar het hoeft niet.'


DOC en DMK bieden geen programma's aan voor duurzame melkstromen. Waarom niet?

'Wij hebben de vraag open en eerlijk met de leden besproken om bijvoorbeeld mee te doen met PlanetProof. 'Begin er niet aan', was het antwoord. Als de markt erom vraagt, stappen wij wel in. Op dit moment zien wij onvoldoende meerwaarde voor het individuele lid om dergelijke programma's op te zetten of bij bestaande aan te sluiten.

'Dat betekent beslist niet dat we niets doen. Integendeel. We hebben met Milkmaster ons eigen duurzaamheidsprogramma en leden kunnen meedoen aan vlog-melk en weidegang, waarvoor ze respectievelijk een premie van 1 euro en 1,75 euro per honderd kilo melk ontvangen.'


Al met al is het sentiment rond DOC Kaas veel beter dan een paar jaar geleden. Dat moet lekker aanvoelen voor een nieuwe voorzitter.

'We hebben meerdere jaren gehad dat er een negatieve sfeer rond DOC Kaas werd gecreëerd. Dat kwam ook doordat een andere partij melkveehouders aan zich wilde binden en in mijn ogen daarbij door de pers werd ondersteund. In de zin dat er amper tot niet kritisch over hen werd geschreven en over ons bijna alleen maar.

'Dat veel leden ons toen hebben verlaten, heeft mij wel echt pijn gedaan. Temeer omdat de toenmalige beloftes van die partij omtrent een betere melkprijs al snel werden verbroken. Vergelijk je de uitbetalingsprijzen goed, dan zul je zien dat DOC vaak helemaal niet zo matig uitbetaalt als in de pers vaak wordt voorgespiegeld.'


Hoe bedoelt u dat laatste concreet?

'Het merendeel van onze leden levert voor de vlog-melkstroom. De melkprijs daarvan ligt 1 euro per 100 kilo hoger, maar dat wordt niet meegerekend in melkprijsvergelijkingen. Ook onze verhouding in uitbetaling van vet en eiwit van een-op-een pakt voor de meeste melkveehouders voordelig uit in de melkprijs die zij krijgen betaald. Door onze leden wordt dit wel gewaardeerd, maar in de pers wordt het eigenlijk nooit belicht.'


Zijn jullie wellicht te bescheiden?

'Misschien deels wel ja. Maar die houding past bij onze coöperatie. Bij de leiding en de leden. Dat verandert niet zo snel. Wat ik belangrijk vind is dat we bereikbaar zijn voor de leden en dat de onderneming en de coöperatie goed presteren. Dat laatste is het geval. DOC en DMK treden positief de toekomst tegemoet.'


Op haar hoogtepunt had DOC Kaas ruim 1.100 leden

Guus Mensink (40) is getrouwd met Judith (39). Samen hebben ze twee kinderen: Koen (6) en Sophi (4). Met zijn broer Bert heeft Mensink een melkveebedrijf in het Overijsselse Dedemsvaart, waar ze 240 koeien melken met vier melkrobots. Er is 95 hectare grond in gebruik. Als voorzitter van DOC Kaas heeft Mensink een zit in de raad van commissarissen van DMK. Dit is de Duitse onderneming waar DOC in 2016 mee fuseerde. Op het hoogtepunt van haar volume en grootte, in de jaren 2012-2013, kende DOC Kaas ongeveer 1.100 leden en werd jaarlijks ruim 1,1 miljard kilo melk gecollecteerd. In 2019 was het ledenaantal gedaald naar 665. De coöperatie in het Drentse Hoogeveen communiceert tegenwoordig geen absolute aantallen meer. Het volume aan melk van de inmiddels circa 700 DOC-leden ligt dit jaar rond de 650 miljoen kilo, 35 miljoen meer dan vorig jaar. DMK verwerkt in totaal zo'n 6,6 miljard kilo melk op jaarbasis.

Bekijk meer over:

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Dinsdag
  10° / 3°
  40 %
 • Woensdag
  11° / 3°
  20 %
 • Donderdag
  12° / 0°
  0 %
Meer weer