Onderzoek naar longproblemen geitenlam
Wageningen University & Research (WUR) en Royal GD starten volgend jaar een grootschalig praktijkonderzoek naar de oorzaken van luchtwegproblemen bij geitenlammeren. Dit speelt vooral vanaf een leeftijd van vier weken.

Voor veel melkgeitenhouders is onduidelijk wat de belangrijkste risicofactoren zijn. ‘Globaal zijn daar best wel ideeën over maar deze zijn lang niet altijd wetenschappelijk onderbouwd.’
Een grootschalig onderzoek in 2022 van de WUR in samenwerking met de diergezondsheidsdienst GD moet handvatten geven om longproblemen te voorkomen. ‘Zo wordt met sensoren gekeken of er klimatologische omstandigheden zijn die de luchtwegproblemen veroorzaken. Denk aan de concentratie van kooldioxide en ammoniak in stallucht’, verduidelijkt Tolboom.
Ook het effect van biestkwaliteit en de biesthoeveelheid wordt uitgebreid onderzocht. Van biest wordt vooral in de eerste levensweken veel effect verwacht, terwijl de longproblemen vanaf een leeftijd van vier weken voorkomen.
‘Er is echter nog veel onduidelijk over het effect van biest op de gezondheids- en sterftecijfers. Vaak wordt gesteld dat veel biest beter is. Maar ook hierover is nog veel onduidelijkheid. Ook is nog weinig bekend over het effect van de biestkwaliteit’, stelt Tolboom.
Kunstbiest
Meer kennis over biest is belangrijk voor de sector. Zeker voor ondernemers die kunstbiest inzetten om ziekteoverdracht van geiten op lammeren te beperken: ‘Dit kost 100 euro per kilo, 5 euro per melkgift. Veel geitenhouders zijn er daarom niet te kwistig mee. Als blijkt dat door de kunstbiest de weerstand van de jonge geit dusdanig wordt verhoogd dat er minder problemen op latere leeftijd zijn, dan is dit zeker interessant.’
Ook de relatie tussen longproblemen en geboortegewicht nemen de onderzoekers onder de loep. ‘Mocht er een verband zijn, dan is het mogelijk een strategie om via fokkerij het geboortegewicht te verhogen’, denkt Tolboom.
Opzet en Uitvoering van het onderzoek worden gepresenteerd op de online sectorstudiedag ‘Be Goat and Tell it’ op vrijdag 10 december.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
AS Professionele zitmaaier / tuintrekker AS MOTOR - 940 Sherpa 4WD cirkelmaaier (HG) #26854
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X 167R (MG) #26737
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere Tractor 1640 (MG) #26927
Gebruikt, € 8.500
-
T7.315 HD AC
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Verkoopadviseur Zeugen- & Biggenvoeders
Rothkötter Mischfutterwerk GmbH - NL
Directeur (via PublicSpirit)
Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) - HILLEGOM
Vacature businessmanager Poultry Expertise Centre/ Calf Expertise Centre (PEC/ CEC) 0,8 – 1 fte
Poultry Expertise Centre - Barneveld, Nederland
Ondernemende adviseur / Teamleider AGRO
Aelmans Adviesgroep - Baexem, Leudal
Strategisch adviseur agro
Aelmans Adviesgroep - Baexem, Leudal
Weer
-
Vrijdag13° / 9°60 %
-
Zaterdag11° / 8°95 %
-
Zondag8° / 5°20 %