Arbeidsfilm+puzzel+op+intensieve+veehouderij
Nieuws
© Huisman Media

Arbeidsfilm puzzel op intensieve veehouderij

Jaarrond, volcontinu gaat het werk op intensieve veehouderijen door. Door de zomervakantie is het vaak een heel gepuzzel om die arbeidsfilm goed in te vullen. Die klus is de afgelopen jaren voor personeelsvoorzieners steeds lastiger geworden.

'Het is elk jaar weer passen en meten om de vakantievraag naar bedrijfsverzorgers van onze leden in te vullen', beaamt vestigingsmanager Joost van Wijk van AB Werkt Zuid-Nederland in Veghel. 'We overleggen daarom met klanten over de inzet van uitzendkrachten of arbeidsmigranten.'

De vakantie vergt bij eigenaar Peter van Kerkhof van Agro-Connect ook extra puzzelwerk. 'Het standaardwerk fiksen varkens- en pluimveehouders meestal wel met eigen arbeid. Maar bij pieken zoals de dag van spenen, behandelen van biggen, het laden van dieren en schoonmaken van stallen zijn extra handen nodig. Waar mogelijk schuiven we met de inzet van eigen medewerkers en zetten we parttimers extra dagen in.'

Tijdig doorgeven

Leden van AB Werkt Zuid-Nederland weten dat zij tijdig de vakantieplanning moeten doorgeven. 'We werken de aanvragen op datumvolgorde af', vertelt Van Wijk. 'Op zoek gaan naar menskracht in een periode dat het aanbod gering is, is geen optie.'

Van Kerkhof gebruikt de website, zijn netwerk en sociale media. 'Je moet zijn waar de jeugd is. En laat ze vooral zelf elkaar over het werk vertellen. Maar we kunnen natuurlijk ook zzp'ers inschakelen.'

Meer uren

Van Wijk zegt dat de invulling elk jaar lastiger wordt. 'Afgelopen jaar had de varkenshouderij 30 procent meer uren nodig, waarbij het aantal vacatures bij onze leden opliep tot 93.'

Een structureel probleem voor de intensieve veehouderij zien Van Kerkhof en Van Wijk in de krapper wordende arbeidsmarkt. Steeds minder mensen hebben affiniteit met de intensieve veehouderij. De aantrekkende economie vergroot het probleem, omdat jongeren volop de keuze hebben waar ze willen werken.

Charme

'Het beeld van zwaar fysiek werk in een stinkende omgeving maakt dat ze liever in een ruimte met airco werken dan in een stal', constateert Van Wijk. 'Maar de charme, werken met dieren, vergeten ze.'

Van Kerkhof investeert in vakbekwaam personeel. 'Onze werknemers gaan op onze kosten naar leerbijeenkomsten. We werken samen met stichting Kwalitatief Personeel in de Varkenshouderij en Varkens.nl. Maar we zijn ook op banenmarkten van het UWV. Herintreders zonder ervaring kunnen dankzij ons toch switchen.'

Weer

 • Zaterdag
  15° / 11°
  10 %
 • Zondag
  14° / 13°
  90 %
 • Maandag
  12° / 8°
  20 %
Meer weer