Slimme ondernemer moet kunnen limbodansen
Van boeren en tuinders wordt steeds meer lenigheid verwacht. Op veel terreinen stijgen de risico’s, terwijl tegelijkertijd zekerheden wegvallen. Dat vraagt om een andere blik op gebruik en bezit van grond, machines en andere productiemiddelen.

Door schaalvergroting stijgt de behoefte aan vreemd kapitaal. Tegelijkertijd worden opbrengsten minder zeker. Hogere pieken en diepere dalen in het inkomen door het wegvallen van marktsturing door overheden. Bedrijven worden dan kwetsbaarder.
In de kern is deze ontwikkeling al decennia gaande, maar het belang van liquiditeit neemt steeds verder toe. Ook door wet- en regelgeving wordt meer flexibiliteit een vereiste.
Grondgebondenheid
Neem de AMvB die grondgebondenheid regelt, waardoor duizenden boeren in korte tijd grond moeten zien te vinden. Nieuwe generaties ondernemers kijken sowieso met een andere bril naar gebruik en bezit.
Lease, huur en pacht worden uitgebreider en in meer creatieve constructies toegepast. De machine moet voor jou werken en niet andersom. En van hectares grond kun je niet eten, wel van het vruchtgebruik ervan.
Flexibiliteit
Ook van de bank wordt meer flexibiliteit verwacht, erkende Rabobank-topman Ruud Huirne op een bijeenkomst van journalistenvereniging NVLJ. In Ierland test de bank financieringsvormen waarbij rente en aflossing zijn gekoppeld aan de opbrengstprijs.
Verwacht wordt dat de bank dat ook in Nederland gaat doen.
Moeilijke jaren
De boer of tuinder wordt uit de wind gehouden in moeilijke jaren. Wanneer echter goed word verdiend, staat de bank op de stoep om een flinke hap uit de extra verdiensten te nemen.
Dat is niet onlogisch, maar wel wennen voor de ondernemer bij wie in goede tijden het geld in de zakken brandt.
Patrick Bramer
Hoofdredacteur Nieuwe Oogst
@Patrick_Bramer
patrick.bramer@nieuweoogst.nl
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X167 (ZUI) #692192
Gebruikt, € 5.247
-
PZ CM135 trommelmaaier
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X107 (HIL) #692646
Gebruikt, € 3.289
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X584 (BEN) #692431
Gebruikt, € 9.082
Vacatures
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
"Wij zoeken jou, natuurlijk!" Een gedreven veldmedewerker met oog voor gezonde landbouw.
Coöperatie Natuurrijk Limburg - Roermond
Meewerkend voorman/-vrouw teelt
IBN - Beugen
Weer
-
Zondag22° / 15°60 %
-
Maandag20° / 12°30 %
-
Dinsdag20° / 12°30 %