Siertelers hebben minder vertrouwen in de toekomst

Van de Nederlandse siertelers zag vorig jaar 70 procent de toekomst nog positief tegemoet, nu is dat nog slechts 54 procent. Dit blijkt uit het onderzoek dat Royal FloraHolland publiceert in het Trendrapport Sierteelt.

CEO Pieter Bootsma van Royal FloraHolland geeft een toelichting op het Trendrapport Sierteelt.
© Royal FloraHolland

De ontwikkelingen rond gewasbescherming, de beschikbaarheid van arbeidskrachten, de maatschappelijke druk op de sector, de onzekerheid voor wat betreft regelgeving en de hoge energieprijzen zijn factoren die sierteeltsector zorgen baart. Voor het trendrapport heeft Royal FloraHolland in samenwerking met onderzoeksbureau Markteffect een representatieve steekproef uitgevoerd onder 205 kwekers en kopers van sierteeltgewassen.

Het rapport met de resultaten van de steekproef is woensdag gepubliceerd tijdens de Trade Fair in het Noord-Hollandse Aalsmeer. In een reactie stelt CEO Pieter Bootsma van Royal FloraHolland dat de afzetcoöperatie de zorgen van de telers serieus neemt. Hij ziet het als signaal van de kwekers. ‘Nederland is een bloemenland van wereldformaat, maar dat blijft niet vanzelf zo. Onze kwekers hebben het innovatievermogen om de sierteeltsector vooruit te helpen. Wij moeten er samen voor zorgen dat ze daarvoor de ruimte krijgen.’

Positief over verduurzaming

Meer tevreden is Bootsma wel over de houding van de siertelers ten opzichte van de verduurzaming van de sector. In de steekproef geeft 62 procent aan positief te staan tegenover deze ontwikkeling, terwijl dit een jaar geleden nog 49 procent was. De kwekers benoemen wel dat zij het belangrijk vinden dat de wettelijke duurzaamheidseisen uniform moeten zijn in alle landen en dat Brussel meer duidelijkheid moet geven over de milieuwetgeving.

Van de kwekers van bloemen en planten stelt 88 procent dat ze veranderingen in hun bedrijfsvoering hebben aangebracht om duurzamer te kunnen kweken. De grootste stap denken ze te maken door minder afhankelijk te worden van chemische gewasbescherming. 42 procent zegt daarom meer te willen doen met groene middelen.

Aan de kopers is specifiek gevraagd of zij meer willen betalen voor een duurzamer assortiment. Hiertoe zegt 31 procent bereid te zijn. Dat aandeel was een jaar geleden nog 25 procent. Ook een goede ontwikkeling, constateert de CEO van Royal FloraHolland.

Beschikbaarheid van water

Wat opvalt in het Trendrapport Sierteelt is het grote belang dat siertelers hechten aan de beschikbaarheid van water en aan de waterkwaliteit. Van de ondervraagden beweert 66 procent vrijwel volledig zelfvoorzienend te zijn. Ruim driekwart vangt voor de eigen watervoorziening regenwater op en zorgt daarmee voor buffercapaciteit. Ongeveer de helft van de kwekers hergebruikt het drainwater.

Dat de waterkwaliteit hoog op de agenda staat, ook op de praktijkbedrijven, blijkt uit het feit dat 51 procent van de kwekers stelt dat op hun bedrijf de kwaliteit van het water wordt gemonitord. Bijna 30 procent van hen laat zich daarbij adviseren door een watercoach.

Lees ook: Sierteelt wil meer inzetten op groene middelen, maar dat is lastig

De resultaten van het trendonderzoek over de verduurzaming en ook de watervoorziening noemt Bootsma bemoedigend. Zijn conclusie is dat de steekproef onder kwekers en kopers laat zien dat de sierteeltsector weliswaar veel uitdagingen ziet, maar ook blijft zoeken naar oplossingen. ‘Juist de combinatie van realisme, ondernemerschap en aanzet tot vernieuwing is het bewijs dat deze sector toekomstbestendig is.’

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Vrijdag
    9° / 1°
    5 %
  • Zaterdag
    8° / 1°
    15 %
  • Zondag
    9° / 4°
    25 %
Meer weer