IJsbergsla trekt productie van Nederlandse sla omhoog
Nederland speelt een belangrijke rol in de productie en internationale handel van sla. Daarbij voert ijsbergsla de boventoon, blijkt uit nieuwe informatie van GroentenFruit Huis.
De productie van sla in Nederland is vorig jaar licht gestegen naar 117 miljoen kilo. Volgens cijfers van GroentenFruit Huis nam met name de productie van ijsbergsla toe. Het totaalvolume van dit soort kwam in 2025 uit op 95 miljoen kilo. Kropsla en overige slasoorten zijn bij elkaar goed voor 22 miljoen kilo.
In 2025 teelde Nederland in totaal 2.094 hectare sla. De grootste teeltregio is Limburg. In deze provincie wordt 43 procent van onze sla geteeld, gevolgd door Noord-Brabant (36 procent) en Noord-Holland (18 procent).
Internationale handel
GroentenFruit Huis meldt verder dat Nederland een belangrijke rol speelt in de internationale handel van sla. Inclusief doorvoer bedraagt de totale export 119 miljoen kilo. Met 30 procent is Duitsland de belangrijkste bestemming, gevolgd door Italië (21 procent) en België (12 procent). Frankrijk is goed voor 5 procent en het Verenigd Koninkrijk en Spanje elk voor 4 procent.
In Nederlandse supermarkten gaat meer gesneden dan onbewerkte sla over de toonbank. In 2025 ging het om 27,3 miljoen kilo gesneden sla, inclusief slaschotels. Het volume aan onbewerkte sla bedroeg 23,5 miljoen kilo. Voor gesneden sla geldt dat het verkochte volume vrijwel gelijk bleef ten opzichte van 2024, terwijl de verkoop van onbewerkte sla afnam van 24,1 naar 23,5 miljoen kilo. Vooral de verkoop van kropsla daalt.
Verschil in omzet
Tot slot blijkt uit de gegevens dat het verschil in omzet tussen beide categorieën groot is. In 2025 was gesneden sla goed voor 280,5 miljoen euro omzet in de Nederlandse supermarkt. Voor onbewerkte sla noteerde de omzet 54 miljoen euro. Binnen onbewerkte sla is ijsbergsla met 72 procent van het verkochte volume veruit de grootste soort. Voor wat betreft gesneden sla bestaat 37 procent uit ijsbergsla en 35 procent uit slaschotels en slamixen.
Bekijk meer over:
Lees ook
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Fordson Super Dexta
1963, P.O.A.
-

Kuhn GF17003T NIEUW
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 5105M trekker (HIL) #784368
Gebruikt, P.O.A.
-

Valtra T235 direct
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Ondernemer/ Bedrijfsleider Fruitteelt (met participatie mogelijkheid)
Landgilde - Goirle
Vakspecialist / Docent Teelt
Lentiz MBO Middelharnis - Sommelsdijk
Medewerker schadeverzekeringen
Vereinigte Hagel agrarische verzekeringsmaatschappij - Smilde, Midden-Drenthe
Directeur
BoerenNatuur Zuid-Hollandse Delta - Westmaas, Nederland
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Weer
-
Zaterdag19° / 11°10 %
-
Zondag22° / 11°10 %
-
Maandag21° / 14°50 %














