Delfland onderzoekt mogelijkheden om glastuinders toch water te geven

Het Hoogheemraadschap van Delfland gaat onderzoeken of de aanvoer van zoet water met tankwagens, het plaatsen van een tijdelijke ontziltingsinstallatie of gezuiverd rioolwater serieuze opties zijn om glastuinders te helpen bij hun watervoorziening.

Kassen in de omgeving van s-Gravenzande in gemeente Westland
© Dirk Hol

Het waterschap heeft vorige week afgesproken met Glastuinbouw Nederland om deze drie mogelijkheden voor aanvullende watervoorziening voor glastuinders te onderzoeken. De aanhoudende droogte leidt tot beperkte beschikbaarheid van water in onder meer het glastuinbouwgebied Westland.

Waterschap Delfland heeft daarom code zwart afgekondigd. Al het zoete water dat via het Brielse Meer naar Delfland komt, is nodig om de waterstanden op peil te houden. Dat is belangrijk voor de stabiliteit van de dijken en de veiligheid van inwoners, bedrijven en infrastructuur.

Daarom heeft Delfland maatregelen genomen, zoals onttrekkingsverboden en stremmingen van sluizen, waardoor er geen zoet water beschikbaar is voor andere toepassingen. Volgens het waterschap krijgt een klein deel van de glastuinbouwsector daardoor op zeer korte termijn te maken met een tekort.

Dit zijn de opties die het waterschap gaat onderzoeken:

  • De aanvoer van zoet oppervlaktewater van buiten het werkgebied van Delfland met tankwagens.
  • Het plaatsen van een tijdelijke ontziltingsinstallatie bij de Nieuwe Waterweg.
  • Rioolwater dat al is gezuiverd aanvullend zuiveren om het geschikt te maken voor gebruik in de glastuinbouw.

De onderzoeken starten volgens Delfland op korte termijn en moeten inzicht geven in de technische haalbaarheid, beschikbaarheid en mogelijke toepassing van deze opties. Het waterschap zegt daarbij nauw samen te werken met Glastuinbouw Nederland, die het onderzoek ook financiert. De organisaties delen kennis, expertise en inzichten.

Lees ook: Kamervragen over onttrekkingsverbod, minister spreekt van ‘ondernemersrisico’

Hoogheemraad Nieske Dijkshoorn stelt dat de veiligheid van de 1,2 miljoen mensen in het werkgebied van Delfland vooropstaat. ‘Het beschikbare zoete water is nu nodig om de waterstanden op peil te houden en het watersysteem stabiel te houden. Tegelijkertijd zien we dat een deel van de glastuinbouw op korte termijn in de problemen komt. Daarom kijken we samen met de sector wat er binnen de beschikbare ruimte en geldende regels mogelijk is.’

Voor sommige glastuinders is de situatie urgent, benadrukt Jacco Vooijs, regiovoorzitter Glastuinbouw Nederland Westland-Oostland. ‘Watertekort kan grote gevolgen hebben voor teelten en bedrijven. Net als Delfland willen wij als sector natuurlijk ook de veiligheid en het watersysteem bewaken. Tegelijk willen we snel duidelijkheid over wat binnen die grenzen mogelijk is. Daarom neemt Glastuinbouw Nederland het voortouw in het onderzoek naar aanvullende watervoorziening.’

Blijf op de hoogte van de situatie rondom de droogte via onze themapagina

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Dinsdag
    23° / 11°
    0 %
  • Woensdag
    28° / 11°
    0 %
  • Donderdag
    33° / 15°
    0 %
Meer weer