Geen uitzondering voor tuinders, Delfland zet handhavers in

Glastuinbouw Nederland is ‘diep teleurgesteld’ dat er voorlopig geen oplossing komt voor de telers die getroffen worden door het wateronttrekkingsverbod dat is afgekondigd door Hoogheemraadschap van Delfland.

Hoogheemraadschap van Delfland maakt geen uitzondering van glastuinders. Ook die moeten zich houden aan het onttrekkingsverbod.
© ANP

Uit overleg van het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap woensdagochtend blijkt dat Delfland geen gehoor geeft aan de oplossing die de sector heeft aangedragen om het gezuiverd rioolwater uit de Zuid-Hollandse Harnaschpolder beschikbaar te stellen voor de teelt van groenten en bloemen.

Volgens Glastuinbouw Nederland laat Hoogheemraadschap van Delfland een direct beschikbare oplossing liggen. Ondertussen kan de schade voor de glastuinbouw oplopen tot meer dan 150 miljoen euro en dreigen de eerste telers de komende dagen al in acute problemen te komen.

Slechts 5 procent nodig

Hoogheemraadschap van Delfland loost per uur zo’n 10.000 kuub gezuiverd rioolwater (effluent) vanuit de Harnaschpolder naar de Noordzee. De glastuinbouw heeft daarvan slechts 500 kuub nodig om een ramp te voorkomen, stelt de sectororganisatie.

‘Het is onbestaanbaar dat bruikbaar water naar zee wordt gepompt, terwijl telers hun gewassen zien verdrogen’, stelt Jacco Vooijs, regiovoorzitter Glastuinbouw Westland en Oostland. ‘Wij vragen om nog geen 5 procent van het water dat nu ongebruikt wordt afgevoerd. Zonder dit water gaan binnen enkele dagen complete teelten verloren. De groei van een gewas kun je niet stilzetten totdat er weer water beschikbaar is. De gevolgen raken niet alleen telers, maar ook hun medewerkers, ketenpartners en uiteindelijk de beschikbaarheid van groenten en bloemen.’

Volgens Glastuinbouw Nederland biedt deze oplossing niet alleen verlichting voor getroffen telers, maar ook waardevolle praktijkervaring voor Hoogheemraadschap van Delfland zelf. Vooijs: ‘Overal in Nederland wordt gezocht naar manieren om water slimmer te benutten. Door een beperkt deel van het effluent beschikbaar te stellen, kan ervaring worden opgedaan met het veilig en effectief inzetten van gezuiverd rioolwater, bijvoorbeeld om dijken nat te houden bij langere droogte. Dat levert kennis op die kan bijdragen aan een toekomstbestendig watersysteem.’

Oproep aan politiek en overheid

Glastuinbouw Nederland roept Delfland, provincie Zuid-Holland en het Rijk op om alsnog alles op alles te zetten om water beschikbaar te krijgen voor getroffen telers. ‘De oplossing ligt letterlijk voor het oprapen door dit bruikbare water niet langer weg in de zee te lozen. Alle betrokken overheden moeten hun verantwoordelijkheid nemen en samen met de sector deze noodsituatie oplossen.’

Tuinders kregen tot dinsdag middernacht de tijd om hun bassins te vullen. Hoogheemraadschap van Delfland zet vanaf woensdag handhavers in om te controleren of iedereen zich aan het onttrekkingsverbod houdt, meldt het ANP.

Lees ook: Glastuinbouw vraagt om uitzondering op onttrekkingsverbod Delfland

Voor het Hoogheemraadschap staat verzilting voorkomen voorop in de aanpak van het watertekort. ‘We zitten in een moeilijke situatie, waarin we de veiligheid van onze regio moeten garanderen’, zegt een woordvoerder tegen het ANP. Delfland houdt ook alle sluizen dicht langs de rivier die uitmondt in de Noordzee, om indringing van zout water te voorkomen. ‘Deze maatregelen zijn keihard nodig om te voorkomen dat onomkeerbare schade ontstaat.’

Blijf op de hoogte van de situatie rondom de droogte via onze themapagina

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    22° / 15°
    0 %
  • Vrijdag
    24° / 12°
    5 %
  • Zaterdag
    27° / 12°
    10 %
Meer weer