Binnen twee weken besluit over uitzendverbod vleesketen

Minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid beslist op korte termijn over een uitzendverbod voor de vleesverwerkende industrie. Hij geeft de vleesketen een ultimatum: de sector moet voor 15 juni laten zien de misstanden met arbeidsmigranten met succes aan te pakken.

Binnen twee weken wordt een besluit genomen over een uitzendverbod voor de vleesverwerkende industrie.
© Henk Riswick

Vijlbrief zei dit tijdens een debat in de Tweede Kamer over arbeidsmigranten. De meeste partijen in de Kamer willen op korte termijn maatregelen tegen uitbuiting van arbeidsmigranten. Zij noemen met name slachterijen als een bedrijfstak waar arbeidsmigranten relatief vaak door uitzendbureaus worden uitgebuit.

De minister somt de misstanden op: mensen worden onderbetaald en geïntimideerd, arbeidstijden zijn onjuist en er wordt geweld gebruikt. Ook komt relatief vaak ontslag op staande voet voor. Dat laatste leidt tot dakloosheid als deze arbeidskrachten voor hun huisvesting ook afhankelijk zijn van het uitzendbureau.

‘Deze sector zit aan de top van de misstanden’, zegt Vijlbrief. ‘We praten al jaren met de sector en we zien weinig vooruitgang.’ De minister ziet een uitzendverbod als een stok achter de deur om verbetering af te dwingen. Afgaande op recente gesprekken, ziet hij op dit moment nog onvoldoende verbetering.

Vijlbrief heeft de sector tot 15 juni gegeven om zich te verbeteren. ‘Ik heb ze een kans gegeven en ik ga het zien.’ Als er geen verbetering optreedt, gaat hij over tot een uitzendverbod. Dat betekent dat de sector geen arbeidskrachten meer mag inhuren via uitzendbureaus en mensen in dienst moet nemen. De benodigde algemene maatregel van bestuur hiervoor heeft hij al klaarliggen.

Vergrootglas

BBB-Kamerlid Femke Wiersma houdt de minister voor dat de vleesverwerkers onder een vergrootglas liggen en dat er daardoor meer misstanden aan het licht komen. ‘Het is te kort door de bocht. Het gaat echt niet bij elk bedrijf fout. Een uitzendverbod levert grote problemen op voor sommige sectoren.’

Ook wijst Wiersma erop dat uitzendkrachten worden ingezet om een snel toe- of afnemende vraag naar arbeid op te vangen en dus altijd nodig zijn. De minister geeft haar op het eerste punt gelijk, maar niet op het tweede punt.

Rem op arbeidsmigratie

In algemene zin hameren bijna alle partijen op een rem op arbeidsmigratie en dan vooral als deze mensen naar Nederland worden gehaald voor laagbetaald werk. Daarbij horen behalve de vleesketen ook de distributiecentra en de tuinbouw. ‘Ondernemers en uitzendbureaus verdienen hier geld aan, terwijl de problemen bij de samenleving worden gelegd’, vat CDA-Kamerlid Thijs van den Brink samen. De problemen die worden genoemd, hebben betrekking op huisvesting, dakloosheid en uitbuiting.

De PVV en SP willen meer grip op arbeidsmigratie door ook binnen de Europese Unie werkvergunningen te verplichten. ‘De mogelijkheid is er’, zegt SP-fractievoorzitter Jimmy Dijk. ‘Het mag van Europa.’ Vijlbrief bestrijdt dit en wijst op de open grenzen voor personen en diensten binnen de Europese Unie.

Andere partijen, zoals GroenLinks-PvdA en BBB, wijzen erop dat automatisering de afhankelijkheid van arbeidsmigranten kan verminderen. ‘Onder de druk dat ze geen mensen kunnen krijgen, is de innovatie in de tuinbouw heel groot’, zegt Mariëtte Patijn (GroenLinks-PvdA).

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    18° / 13°
    80 %
  • Vrijdag
    18° / 11°
    70 %
  • Zaterdag
    19° / 9°
    50 %
Meer weer