Wereldwijd voedselsysteem is kwetsbaar

De wereldwijde zorgen over voedselzekerheid vragen om een andere benadering om de problemen het hoofd te bieden. Voor Nederland betekent dit dat er een visie en beleid moeten worden ontwikkeld om voedsel betaalbaar te houden en partnerschappen met andere landen te sluiten. Diverse specialisten en organisaties hebben deze waarschuwing afgegeven.

Tomaten in supermarkt
© Twan Wiermans

In een interview met Nieuwe Oogst wijst Stefanos Fotiou van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) op de kwetsbaarheid van het voedselsysteem. Daar waar in het Midden-Oosten en Azië voedseltekorten dreigen, worden voor steeds meer Europeanen de stijgende voedselprijzen een onoverkomelijk probleem. Het aantal mensen met kans op hongersnood neemt toe.

De directeur voedsel- en duurzaamheidsbeleid van FAO is somber over de politieke wil om daar daadwerkelijk verandering in te brengen. Sinds de ondertekening van het klimaatakkoord van Parijs in 2015 heeft ze de ambities zien afnemen. ‘Het systeem loopt vast op drie fronten tegelijk: betaalbaarheid, gezondheid en duurzaamheid.’

Voedseldiplomatie

Sterke democratieën en instituties zijn voorwaarden voor goede internationale samenwerking, stelt de Griekse diplomaat. ‘We hebben een nieuwe vorm van voedseldiplomatie nodig. Het huidige systeem van internationale afspraken is grotendeels ontworpen na de Tweede Wereldoorlog en sluit onvoldoende aan bij de huidige economische realiteit.’

De Adviesraad Internationale Vraagstukken (AIV) wees vorige week op de gevolgen voor Nederland van de toenemende voedselonzekerheid in de wereld. Dit land kent zelf ook kwetsbaarheden en afhankelijkheden, met name bij de import van energie, veevoer, kunstmest en tropische gewassen, vaak uit een beperkt aantal landen.

Tegelijkertijd heeft Nederland een sterke positie op voedselgebied, benadrukt de AIV. Dit land beschikt over toonaangevende kennisinstellingen, innovatieve bedrijven en een groot internationaal netwerk.

Internationale samenwerking

Gerichte investeringen in internationale samenwerking zijn volgens de AIV nodig om die sterke positie effectiever te benutten voor stabiele en weerbare voedselsystemen wereldwijd. Dat is expliciet onderdeel van de Nederlandse belangen, stelt de adviesraad.

De AIV adviseert de regering onder meer om een integrale voedselstrategie te ontwikkelen waarin voedselzekerheid, weerbaarheid en duurzaamheid centraal staan. Verder raadt de organisatie aan de kwetsbare afhankelijkheden binnen voedselketens te verminderen.

Lees ook: Rapport AIV legt zwakke plekken Nederlands voedselbeleid bloot

Ook Paul Bosman pleit voor een nieuwe vorm van voedseldiplomatie. Maar de onderzoeker en programmaleider ‘Samenleving op Geopolitieke drift’ bij Socires, een denktank voor samenlevingsvraagstukken, plaatst dat wel in een andere context.

Bosman vindt dat Nederland zijn kennispositie moet gebruiken. Want in een wereld waarin grootmachten elkaar beconcurreren, zijn landen die voorspelbaar leveren, samenwerken op basis van gelijkwaardigheid en investeren in duurzame transities van grote waarde. ‘Juist daar ligt een rol voor Nederlandse voedseldiplomatie.’

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    21° / 11°
    15 %
  • Vrijdag
    25° / 10°
    0 %
  • Zaterdag
    26° / 13°
    5 %
Meer weer