Sierteelt start 2026 met lichte daling exportwaarde

De exportwaarde van de Nederlandse sierteeltsector is in het eerste kwartaal van 2026 met 0,6 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dit blijkt uit een tussentijdse rapportage van Wageningen Social & Economic Research (WSER).

In het eerste kwartaal van 2026 de exportwaarde van de Nederlandse sierteeltsector met 0,6 procent gedaald.
© Job Hiddink

Vooral de start van 2026 voor wat betreft de export van bloemen en planten was moeizaam als gevolg van ongunstige weersomstandigheden, een beperkter aanbod en kalendereffecten. In maart keerde het beeld, meldt WSER op de website Agrimatie. Door een combinatie van vraagpieken een vroeg Pasen en een extra veildag trok de exportwaarde toen duidelijk aan.

Door een matige start van het jaar lag de exportwaarde van bloemen en planten in januari al 10,5 procent achter. Vooral het koude weer zorgde voor een kleiner aanbod. Ook in februari was de exportwaarde 5,8 procent lager dan in dezelfde maand in 2025. Mogelijk vielen de resultaten tegen omdat Valentijnsdag samenviel met carnaval.

Belangrijke piekdagen

Net als in januari waren het in februari vooral de snijbloemen waarvan de exportwaarde achterbleef. De cumulatieve exportdaling van bloemen en planten na de eerste twee maanden van het jaar bedroeg 7,7 procent. In maart werd deze achterstand grotendeels goedgemaakt, met Internationale Vrouwendag en Moederdag in het Verenigd Koninkrijk als belangrijke piekdagen voor de export.

Hierdoor werden er ten opzichte van maart vorig jaar bijna 8 procent meer bloemen verkocht. Voor kamer- en tuinplanten piekte de afzet met ruim 18 procent. Cumulatief lag de verkoop van bloemen nog 3,5 procent achter op de exportwaarde van vorig jaar. De verkoop van planten lag juist 5 procent voor. De exportwaarde van bloemen en planten samen was 0,6 procent minder dan in dezelfde periode van 2025.

Zorgen over gevolgen oorlog

Ondanks de stijging van de exportwaarde in maart leven er in de sierteeltsector zorgen over de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Door het beperkte aandeel van deze regio in de totale export blijft het directe effect beperkt. Exporteurs die gespecialiseerd zijn in deze regio, stellen volgens WSER alles in het werk om klanten te blijven beleveren.

Behalve het directe effect op de afzet was de transportcapaciteit een punt van zorg. Het Midden-Oosten is door de grote capaciteit van de diverse luchthavens een belangrijke hub voor bloemen die uit de Afrikaanse regio naar Nederland worden geïmporteerd. Door het uitvallen van vluchten daalde de vrachtcapaciteit en werd het transporteren van bloemen aanzienlijk duurder. Dit leidde in de Afrikaanse landen soms tot het niet-afsturen van de productie.


Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    16° / 5°
    5 %
  • Vrijdag
    18° / 8°
    20 %
  • Zaterdag
    21° / 9°
    20 %
Meer weer