Broedsucces grutto in zuiden van Noord-Holland lager dan ooit

Het gemiddelde broedsucces van de grutto in 2025 lag in het werkgebied van Collectief Noord-Holland Zuid (NHZ) lager dan ooit. Dat komt waarschijnlijk door de langdurige droogte in het voorjaar, waardoor het voor weidevogels veel moeilijker is om eten te vinden.

Het broedsucces van de grutto in het zuiden van Noord-Holland is historisch laag. Foto: NFW
© NFW

In het betreffende gebied dat als kuikenland wordt beheerd, het zogenoemde zwaar beheer, nam het areaal vorig jaar licht toe ten opzichte van 2024. Desondanks bleeft het broedsucces steken op 37,4 procent. Dat is bijna de helft minder dan 2024 en het laagste niveau sinds de tellingen in 2016.

Uitzondering hierin zijn de Aetsveldsche polder en Holendrechterpolder, met een broedsucces van respectievelijk 81,6 en 60 procent. Na het tellen van broedparen en nesten, wordt drie tot vier weken later geteld hoeveel van die broedparen op dat moment kuikens hebben. Dat bepaalt het broedsucces.

Het voorjaar van 2025 was extreem droog. Zo viel van maart tot en met juni maar de helft van de gemiddelde neerslag in die periode. Op veel plekken werd de bodem daardoor al vroeg in het voorjaar te droog voor weidevogels en hun kuikens om voldoende voedsel te kunnen vinden. De toenemende droogte is voor het collectief NHZ reden om de plasdrasgebieden uit te breiden.



Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Dinsdag
    8° / 0°
    40 %
  • Woensdag
    10° / 5°
    90 %
  • Donderdag
    8° / 5°
    70 %
Meer weer