Griekse premier weigert GLB-fraudeurs te vervolgen
Ondanks een overweldigende bewijslast voor megafraudes met Europese landbouwsubsidies weigert de Griekse minister-president Kyriakos Mitsotakis over te gaan tot vervolging. Onder de verdachten in deze zaak bevinden zich (oud-)ministers en hoge ambtenaren.

Maar liefst drieduizend pagina's telt het dossier dat aanklagers van het Europese openbaar ministerie (EPPO) hebben overgedragen aan het Griekse parlement. Daarin zitten transcripties van afgeluisterde telefoongesprekken waarin verdachten bespreken hoe ze EU-controles op de besteding van subsidies kunnen omzeilen. EPPO heeft onder meer twee voormalig landbouwministers aangewezen als medeplichtig aan de fraude.
Volgens de aanklacht spanden ministers, ambtenaren en boeren samen in het verduisteren van landbouwsubsidies. Zo werden rotsachtige kustgebieden opgegeven als graasgebieden. Er zouden sinds 2019 achthonderd van dergelijke zaken bekend zijn. Ook zouden er gronden zijn opgegeven die aanvragers niet in bezit hadden of pachtten.
Ondanks de bewijzen weigert Mitsotakis over te gaan tot vervolging van (oud-)bewindslieden. Hij kan dit doen dankzij steun van de meerderheid van zijn centrumrechtse partij Nieuwe Democratie. Ook maakt hij gebruik van wetgeving die bepaalt dat alleen het Griekse parlement ministers mag vervolgen.
Schoon schip maken
Wel is er een commissie in het leven geroepen die onderzoek gaat doen naar de Griekse overheidsorganisatie OPEKEPE die verantwoordelijk is voor de verdeling van EU-gelden en de controle daarop. De linkse oppositie ziet daarin een vertragingstactiek van de premier en wil dat de EU-aanklacht wordt overgenomen. Een OPEKEPE-voorzitter die zelf schoon schip wilde maken, werd onder politieke druk gedwongen ontslag te nemen.
De zaak schaadt de populariteit van Mitsotakis die in 2019 aan de macht kwam en in 2023 werd herkozen met meerderheid. Griekse media berichtten al eerder over vriendjespolitiek in het kabinet, waarbij gelden werden ingezet voor het winnen van politieke loyaliteit.
Tegenover het parlement verklaarde de minister-president dat Griekenland in de afgelopen decennia meer dan 3 miljard euro aan boetes heeft betaald aan Brussel vanwege misbruik van landbouwsubsidies. Hij wees met een beschuldigende vinger naar het functioneren van OPEKEPE en noemde de organisatie een 'open wond' met 'tijdloze kwalen'.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners

Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere X147R zitmaaier (KOU) #65699
Gebruikt, € 4.999
-
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere X147R (HIL) #335633
Gebruikt, € 4.999
-
JOHN DEERE X107 ZITMAAIER (HAE) #692283
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Beleidsmedewerker Boomkwekerij
Royal Anthos - Hillegom
Teamleider teelt
IBN - Schaijk
Technisch Specialist
Pater Bloembollen - Spierdijk
Vacature veldmedewerker Agrarisch Natuur en Landschapsbeheer (ANLb)
BoerenNatuur Brabant Oost - NL
Internationaal Accountmanager
Schaap Holland BV - Biddinghuizen
Weer
-
Dinsdag15° / 11°85 %
-
Woensdag15° / 10°60 %
-
Donderdag15° / 10°100 %