Glastuinbouw mist groene innovaties in verbrede SDE++
Glastuinbouw Nederland mist technieken als aquathermie en CO2-benutting (CCU) bij de invulling van de nieuwe Stimuleringsregeling Duurzame Energieproductie (SDE++) door het kabinet.

De koepel voor telers onder glas heeft bij de invulling van de nieuwe stimuleringsregeling door het kabinet gepleit voor uitbreiding met onder meer ondiepe geothermie, warmte uit compostering, de Daglichtkas, aquathermie, restwarmte en CCU.
Aquathermie en CCU zijn afgevallen, tot spijt van de sector. Maar positief is dat enkele opties met potentie voor de glastuinbouw worden toegevoegd, zoals de Daglichtkas, ondiepe geothermie, warmte uit compostering en restwarmte, vindt Glastuinbouw Nederland.
Evaluatie is nodig
'Al is ook bij de gepubliceerde opties nog het nodige op te merken en te verbeteren', zegt voorzitter Sjaak van der Tak. 'Dit is een goede eerste stap, maar een grondige evaluatie van de eerste openstelling en de consultatie voor de openstelling 2021 zijn daarom van groot belang, ook om de werking van de nieuwe subsidiesystematiek te beoordelen.'
'Dit is een goede eerste stap, maar een grondige evaluatie is van groot belang, óók om de werking van de nieuwe subsidiesystematiek te beoordelen'
Het kabinet heeft deze week bekendgemaakt hoe de verbrede SDE++ wordt ingevuld. De eerste openstelling van 5 miljard euro gaat in een aantal tranches, met als eerste de opties met de minste subsidie per vermeden CO2-emissie.
Geen milieu- en omgevingsvoordelen
De huidige SDE+ is gericht op het bevorderen van de productie van duurzame en hernieuwbare energie. In de SDE++ wordt dat uitgebreid met opties die op zich niet hernieuwbaar zijn, maar wel CO2-reductie opleveren, zoals benutting van restwarmte.
De regeling verandert daarmee ook van sec onrendabele top subsidie naar een combinatie met vermeden CO2-emissie, stelt Glastuinbouw Nederland. Andere voordelen dan CO2-reductie, zoals milieu en omgevingsvoordelen, worden buiten beschouwing gelaten.
Prijzige zonneparken
Aangezien de meeste, voor de glastuinbouw relevante technieken, pas aan bod komen in de tweede of derde tranche, is het de vraag hoeveel subsidie er dan nog beschikbaar is. De meeste technieken die het kabinet nu gaat stimuleren, komen in de regeling wel aan bod voordat - prijzige - zonneparken als optie voor ondernemers aan bod komen, constateert de koepel.
Bekijk meer over:
Lees ook
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Professionele zitmaaier / tuintrekker Z997R (BIE) #690365
Gebruikt, P.O.A.
-
Pottinger Jumbo 8010L
2016, P.O.A.
-
Lemken Ploeg Juwel 8 (ZAN) #517314
Gebruikt, P.O.A.
-
Deutz-Fahr DX 4.30 trekker 2WD
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
"Wij zoeken jou, natuurlijk!" Een gedreven veldmedewerker met oog voor gezonde landbouw.
Coöperatie Natuurrijk Limburg - Roermond
Meewerkend voorman/-vrouw teelt
IBN - Beugen
Weer
-
Vrijdag23° / 14°65 %
-
Zaterdag24° / 12°20 %
-
Zondag22° / 13°10 %