'DEP op de rails voor volgende twaalf jaar'

Na 21 jaar legt Jan Wijnen, die deze week 69 kaarsjes mocht uitblazen, de voorzittershamer van Coöperatie DEP neer. Deze coöperatie van pluimveehouders levert de mest voor Biomassacentrale (BMC) Moerdijk, waar deze wordt omgezet in elektriciteit.

%27DEP+op+de+rails+voor+volgende+twaalf+jaar%27
© Jos Thelosen

Hoe kijkt u na 21 jaar voorzitterschap terug?

'Achteraf gezien is het een succes. Maar we hebben ook hectische perioden gekend. Zeker in de aanloopfase heeft het van iedereen veel kruim gekost. Banken haakten af, net als energieafnemers. Het duurde lang voordat alles in kannen en kruiken was. Hierdoor haakten ook pluimveehouders af.'

Een gevolg van het succes van coöperatie DEP is dat veel ondernemers onlangs voor de volle twaalf jaar hebben bijgetekend

Jan Wijnen, oud-voorzitter Coöperatie DEP

De ervaringen met mestverwerking waren toen niet positief?

'Het feit dat het grote initiatief Promest eerder failliet ging, heeft ons voor de voeten gelopen. Maar onze werkwijze was anders. We zorgden eerst voor voldoende mest en goede contracten hieronder. Boeren en BMC wisten waar ze aan toe waren. En de bank wilde enkel financieren als er voor tien jaar mest onder BMC zat. Dat lukte.'

Ook na de start was het even pittig.

'De eerste jaren liepen we inderdaad tegen problemen aan. Het bleek voor een aantal leden van DEP lastig mest te leveren die droog genoeg was. Het zorgde voor claims tussen aandeelhouders en DEP werd verweten dat er te weinig werd betaald voor de afzet van deze mest.

'DEP en Orgafert, die de mestaanvoer verzorgt, hebben zich samen met onze leden ingespannen om die mestkwaliteit te verbeteren. Dat lukte; afgelopen winter draaide de centrale continu met topmest.'

• Lees ook: Revisie BMC Moerdijk duurt langer

Hebben BMC en DEP hun nut inmiddels bewezen?

'Ja, het is goed voor de hele veesector; er wordt 11 miljoen kilo fosfaat uit de markt gehaald. In de tijd van Promest betaalden we 40 euro per ton. Toen BMC startte, werd de contractprijs van 17,50 euro per ton gehanteerd. Handelaren doken hier vervolgens onder.

'Nu de biomassacentrale de mest goed kan verbranden, zijn de prijzen nog gunstiger. Afhankelijk van de mestkwaliteit en afstand, betalen ondernemers nu tussen de 3,50 en 7,50 euro per ton. Gevolg hiervan is dat veel pluimveehouders onlangs voor de volle twaalf jaar hebben bijgetekend. Dat schept vertrouwen.'

Op dit moment ligt de fabriek stil.

'Na tien jaar draaien, is het tijd voor groot onderhoud. Onze leden-pluimveehouders merken hier niks van, voor overige leveranciers wordt aan een oplossing gewerkt.

'Wel is het zo dat de nu opgeslagen mest er straks voor de verbranding bij komt. Maar dat komt goed, de fabriek kan er de komende jaren weer tegen.'

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Zaterdag
  10° / 5°
  30 %
 • Zondag
  11° / 2°
  30 %
 • Maandag
  10° / 0°
  20 %
Meer weer