Nederland wil einde aan patenten op groente
Staatssecretaris Martijn van Dam (EZ) wil het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie inzetten om een einde te maken aan het patenteren van groenten door multinationaals.
Van Dam wil onder meer de Europese Commissie ervan overtuigen dat de natuurlijke eigenschappen van planten niet onder het octrooirecht vallen, meldt de NOS.
Het Nederlandse kwekersrecht vormt al zestig jaar de basis onder de Nederlandse zaad- en veredelingsindustrie.
Kwekersrecht
Onder het kwekersrecht mag dat iedereen elkaars groenten gebruiken om een nieuwe variant te kweken. Nieuwe planten die zo ontstaan, mogen weer door andere veredelaars worden gebruikt.
De Nederlandse aanpak is zeer succesvol. Bijna 40 procent van de wereldhandel in zaden is in handen van Nederlandse bedrijven die jaarlijks zo’n 2,5 miljard euro omzetten.
Onder druk
Die positie staat onder druk nu grote bedrijven als Monsanto en Syngenta patenten op groenten aanvragen en krijgen van het Europees Octrooibureau.
Na het verkrijgen van een patent mag deze groente niet meer door andere veredelaard worden gebruikt. Volgens Van Dam brengt deze ontwikkeling de diversiteit van het mondiale voedselaanbod in gevaar.
Maandag startte ketenorganisatie Bionext een campagne tegen het patenteren van zaden.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

JOHN DEERE X127 ZITMAAIER (HIL) #692300
Gebruikt, € 3.950
-

Kuhn VARI MASTER 121 (BIE) #690785
Gebruikt, P.O.A.
-

Perfect weidebloter LB-185
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6R 110 trekker (BIE) #518962
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Gezocht; Allround bedrijfsleider Veen-natuurmelkveebedrijf
Stichting VIP Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Weer
-
Dinsdag11° / 5°10 %
-
Woensdag10° / 5°20 %
-
Donderdag11° / 6°20 %














