Inmiddels is Paulus binnen Agriterra doorgegroeid tot relatiebeheerder, met als klantportfolio Ethiopië en een aantal koffieklanten in Oeganda. Zijn gedrevenheid om boerencoöperaties te ondersteunen bij het realiseren van hun bedrijfsambities heeft geleid tot noemenswaardige resultaten. ‘‘De Oegandese koffiecoöperatie BKCU bijvoorbeeld. Zij hebben zich in twee jaar tijd vanaf de grond weten op te werken tot een serieuze speler met toegang tot werkkapitaal, export en een klantvraag die ze nauwelijks aankunnen. Heel gaaf om daar samen met een team van gepassioneerde collega’s en agripoolers een bijdrage aan te mogen leveren’’, vertelt Paulus.
Exporteren naar Nederland
BKCU was lange tijd een succesvolle coöperatie, maar is mede door de introductie van de vrijemarkteconomie volledig ingestort. Paulus voerde hier samen met een voormalig ABN AMRO-bestuurder de eerste beoordeling en een koffie-exporteur uit Tanzania van de coöperatie uit en zag grote kansen om de koffiecoöperatie nieuw leven in te blazen. Het gebrek aan werkkapitaal bleek ook hier de grootste uitdaging. ‘‘We hebben gewerkt aan onder andere de businessplanning, het bestuur en het financieel management. De coöperatie is hierdoor in korte tijd een stuk professioneler geworden. Dat wekt interesse vanuit banken en handelshuizen. Een werkkapitaal van in totaal 550.000 euro en dit jaar al een export van 18 containers koffie naar klanten in Nederland en België, maakt dat het resultaat van ons werk wel heel dichtbij komt nu. Ik denk dat dit is hoe ontwikkelingswerk zou moeten zijn. Economische activiteiten in de hele keten op gang brengen, van Oegandese koffieboer tot Nederlandse winkelketen.’’
Afrika het nieuwe Azië
Vanuit het westerse bedrijfsleven ontstaat er steeds meer interesse voor agrarische producten uit Afrika. Niet alleen voor de koffie, zo blijkt. ‘‘In Ethiopië zitten we bijvoorbeeld plots met biergiganten als Heineken en Bavaria om de tafel’’, vertelt de relatiebeheerder. Multinationals als deze spelen in op de explosief stijgende bierconsumptie door de groeiende middenklasse. Lokaal worden er nieuwe brouwerijen gebouwd en daarvoor is men op zoek naar kwalitatief goede moutgerst. ‘‘Structuren van bestaande coöperaties en unies bieden hierbij uitkomst. Georganiseerd zijn de boeren beter in staat om de kwaliteit en stabiele aanvoer van moutgerst te waarborgen. Als ik kijk naar de huidige economische ontwikkelingen en stijgende interesse in het continent, denk ik dat Afrika het nieuwe Azië gaat worden en daarin zijn de boerencoöperaties onmisbaar’’, aldus Paulus.
Waardige zakenpartner
Dat de lokale boeren ook optimaal kunnen profiteren van de marktveranderingen, vindt Paulus belangrijk. ‘‘Mijn streven is om met mijn collega’s de dienstverlening van Agriterra steeds verder te professionaliseren. Aan multinationals die zich vestigen in een opkomende economie als Ethiopië laten zien dat georganiseerde kleinschalige boeren een waardige zakenpartner en toeleverancier kunnen zijn. Dat vraagt focus van de boeren, maar op die manier kunnen zij ook een graantje meepikken van de veranderende markt.’’
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X167 (WCH) #60943
Gebruikt, € 5.247
-
John Deere Tractor 6155M (RL) #90164
Gebruikt, P.O.A.
-
Vicon Schudder Fanex 804 (LH) #30604
Gebruikt, € 13.100
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X167R (HA) #692917
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Toezichthouder Stikstof
Recruitment Marketeers - NL
Weer
-
Zaterdag22° / 5°0 %
-
Zondag23° / 7°0 %
-
Maandag23° / 8°0 %