‘Waarom het dit keer wel lukte’

Toen ik een paar jaar geleden voor het eerst in Brussel rondliep, dacht ik dat de echt goede ideeën vanzelf zouden winnen. Als iets wetenschappelijk onderbouwd was, economisch logisch en Europa vooruithielp, dan zou Europa daar uiteindelijk voor kiezen. Inmiddels weet ik beter. In Brussel winnen goede ideeën zelden vanzelf.

Gerben Boom, voorzitter NAJK
© Dirk Hol

In Brussel begint het echte werk namelijk pas nadat je een goed idee hebt bedacht. Dan gaat het niet alleen meer over de inhoud, maar vooral over de vraag of andere landen er ook een belang in zien. Juist daar gaat het vaak mis. Nederland is goed in innovatieve oplossingen ontwikkelen, maar de afgelopen jaren minder goed in Europese coalities bouwen om die oplossingen werkelijkheid te maken.

Misschien was ik daarom wel extra blij met de uitkomsten bij de stemming over nieuwe veredelingstechnieken in het Europees Parlement. Na jaren onderhandelen werd eindelijk ingestemd met een belangrijke stap richting de toelating van deze technieken in Europa. Een dossier waar Nederland zich al lange tijd hard voor maakt en dat ons kan helpen om een deel van de achterstand op landen als de Verenigde Staten en China in te lopen.

Ik zou kunnen uitleggen waarom dit dossier bijna drie jaar heeft geduurd. Maar eerlijk gezegd vind ik een andere vraag interessanter. Dit dossier laat namelijk zien dat Europa nog steeds in beweging is te krijgen wanneer overheid, bedrijfsleven, kennisinstellingen, belangenorganisaties en politici gezamenlijk optrekken. Soms bewust georganiseerd, soms via informele contacten, maar met hetzelfde doel voor ogen. Niet alleen een goed idee hebben, maar ook zorgen dat andere lidstaten begrijpen waarom dat idee in hun belang is. Want in Brussel leer je dat gelijk hebben iets anders is dan gelijk krijgen.

In Brussel leer je dat gelijk hebben iets anders is dan gelijk krijgen

Gerben Boom, voorzitter NAJK

Dat is misschien wel de belangrijkste les uit dit dossier. Nederland kan nog steeds invloed hebben in Europa, mits we verder kijken dan ons eigen belang en coalities bouwen met andere lidstaten. Die les zullen we nodig hebben bij dossiers als de Natuurherstelverordening, de Nitraatrichtlijn en het debat over doelsturing en databeleid.

De verleiding zal groot zijn om ons bij toekomstige dossiers opnieuw vooral af te vragen wat goed is voor Nederland. Maar in Brussel is dat zelden de vraag die het verschil maakt. Succes ontstaat pas wanneer andere lidstaten ook belang zien in jouw oplossing. Nieuwe veredelingstechnieken laten zien dat Nederland nog steeds invloed kan hebben in Europa:. Niet door het hardst te roepen of alleen het beste idee te hebben, maar door anderen mee te krijgen in een gezamenlijk verhaal.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Dinsdag
    24° / 17°
    5 %
  • Woensdag
    25° / 15°
    5 %
  • Donderdag
    28° / 15°
    0 %
Meer weer