‘Pas op met overdag beregenen, je kunt een gewas om zeep helpen’

Vanwege de hittegolf en temperaturen dik boven de 30 graden is het lastig om akkerbouw- en vollegrondsgroentegewassen goed te houden. Specialisten waarschuwen telers vooral uit te kijken met overdag te beregenen vanwege kans op bladverbranding of andere kwaliteitsproblemen.

Specialisten waarschuwen telers vooral uit te kijken met overdag te beregenen vanwege kans op bladverbranding of andere kwaliteitsproblemen.
© Dirk Hol

Bij de huidige temperaturen verdampt er zo’n 6 tot 7 millimeter water per dag, maar toch is het niet in alle situaties verstandig en überhaupt nodig om te beregenen. ‘Het is zwaar onnatuurlijk om met dit weer water te geven. Sommige aardappelrassen, zoals Innovator, kun je zelfs om zeep helpen. Daar moet je mee oppassen.’ Daarvoor waarschuwt teeltspecialist Jan-Willem Scherpenisse van toeleverancier Van Iperen.

Hij is duidelijk geen voorstander van overdag beregenen. ‘Vooral uien zijn kwetsbaar. Als het water in het nekje van de ui komt, dan kun je problemen krijgen met erwinia. Zeker als het water warm wordt.’ Volgens Scherpenisse blijven de percelen waar fertigatieslangen in liggen wel goed aan de groei.

Droogte nog geen probleem

Ook ‘s nachts beregenen is niet altijd verstandig. ‘Als je een aardappelgewas dat al helemaal dicht staat en volop in het loof zit gaat beregenen, sla je het loof kapot’, weet Scherpenisse. ‘Daarbij is droogte nu niet eens het grootste probleem. Op veel percelen zit er nog voldoende vocht in de bodem zit.’

Akkerbouwspecialist Rens Hupkes van Agrifirm sluit zich bij Scherpenisse aan. ‘Op veel plekken is er tot vorige week best veel regen gevallen. Zolang er nog genoeg vocht in de bodem zit, is beregenen nu geen must.’ Hij ziet dat telers aardappelen beschermen of hebben beschermd tegen de hitte met biostimulanten. ‘De afgelopen jaren is bewezen dat dergelijke middelen hittestress deels kunnen beperken.’

Het valt hem verder op dat in gesloten aardappelpercelen voldoende vocht is door de schaduwwerking. ‘In open percelen wordt de bodemtemperatuur nu extreem hoog. Dan droogt het snel op. Beregen deze percelen bij voorkeur ‘s nachts’, geeft Hupkes aan de telers mee.

Verder constateert de akkerbouwspecialist dat het in zijn werkgebied, de Noordoostpolder, ‘stikt van de luizen’ in pootaardappelen. Belangrijk is volgens hem om ‘s avonds richting zonsondergang bespuitingen uit te voeren. Hetzelfde geldt voor een bespuiting tegen trips in uien. Voor deze plaag zijn de omstandigheden momenteel ook gunstig.

Een loonwerker dorst de eerste wintergerst van het jaar in Zuid-Limburg.
Een loonwerker dorst de eerste wintergerst van het jaar in Zuid-Limburg. © Twan Wiermans


Voor wat betreft granen ziet Hupkes dat het risico op noodrijping begint te ontstaan. ‘Wintertarwe zie je geel worden, dat gaat nu veel te hard.’ Inmiddels is de eerste wintergerst al gedorsen op diverse plekken in Nederland. Over de opbrengsten heeft de Agrifirm-specialist nog weinig informatie. ‘In Frankrijk melden ze dat de oogst gaat tegenvallen door de hitte. Op sommige plekken is het daar meer dan 40 graden.’

Hitte funest voor vollegrondsgroenten

De hitte heeft ook in de vollegrondsgroentesector zijn weerslag. Volgens Jean Paul Tacken, bestuurder bij de LTO-vakgroep Vollegrondsgroenten en groenteteler in Noord-Limburg, hebben de huidige temperaturen vooral gevolgen voor blad- en koolgewassen.

‘De oogstplanning raakt in de war en je krijgt te maken met noodrijpe gewassen’, weet hij. Een bladgewas als spinazie wordt nu ‘s nachts geoogst, maar de vraag is of dat de komende dagen nog gaat lukken. Daardoor ontstaan gaten in de planning.’ Verder geeft Tacken aan dat in diverse gewassen kwaliteitsproblemen ontstaan.

‘Bij broccoli kan interne bruinverkleuring ontstaan en bloemkool komt sneller in het vruchtstadium. Erwten gaan bij extreme hitte stoppen met groeien en bloemen zullen verbranden. Dit gewas kan dan snel noodrijp worden.’

Problemen

De vraag is of je wel tegen deze temperaturen kunt beregenen. Tacken: ‘Tot 30 graden kun je veel groenten met vocht wel goed overeind houden, maar richting 35 graden krijgen gewassen het niet meer bijgebeend. Dit gaat de komende tijd wel problemen geven.’

Overdag beregenen is niet verstandig vanwege kans op bladverbranding. ‘In de nacht kan voor sommige gewassen wel een uitkomst zijn.’ Over een dag of tien verwacht de LTO-bestuurder en teler dat er meer duidelijkheid is over de gevolgen van de huidige omstandigheden voor de oogstplanning.

Bekijk meer over:

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    34° / 21°
    0 %
  • Vrijdag
    38° / 22°
    10 %
  • Zaterdag
    34° / 22°
    10 %
Meer weer