'Is het einde van het GLB nabij?'
Het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB): op de website van de Europese Commissie staan er prachtige zinnen over. 'Het GLB vormt een partnerschap tussen de landbouw en de samenleving', en 'het zorgt voor voedselzekerheid in Europa'. Daarmee is het GLB na 63 jaar nog altijd springlevend.

De systematiek is regelmatig bijgesteld, maar de centrale werking stond nooit ter discussie: 'Het GLB is een gemeenschappelijk beleid voor alle Europese lidstaten'. Tot nu.
In de afgelopen maand publiceerde de Europese Commissie haar voorstellen voor het nieuwe GLB, die geldt voor de periode 2028-2034. Op Europees niveau wordt 20 procent op het budget bezuinigd. Nederland wordt onevenredig getroffen met een bezuiniging van 24 procent. Vanuit LTO Nederland publiceerden we direct een artikel over hoe verstrekkend de gevolgen zijn als deze plannen niet van tafel gaan.
Zelfs wanneer de basispremie wordt teruggeschroefd naar de Europese ondergrens van 130 euro per hectare kan de ecoregeling niet in de benen worden gehouden. Voor steun aan jonge boeren lijkt geen Europees budget over te blijven. Het voortbestaan van de brede weersverzekering is onzeker.
Ruimte voor nationale confinanciering zet de bijl aan de wortel van het GLB
Tal van innovatie-, samenwerkings- en investeringsregelingen dreigen stil te vallen. Meerdere regelingen worden door Brussel verplicht, maar minder budget moet leiden tot minder verplichtingen. Het antwoord van de commissie: lidstaten krijgen volop ruimte voor nationale cofinanciering.
Dat klinkt misschien aardig, maar het zet de bijl aan de wortel van het GLB. Zuid- en Oost-Europese landen zullen eerder geneigd zijn om landbouwbudget bij te plussen dan Noordwest-Europese lidstaten. Onze boeren raken zo nog meer in hun concurrentiepositie achtergesteld.
Weg gelijk speelveld, weg gemeenschappelijk landbouwbeleid. We hebben nog twee jaar om deze plannen gewijzigd te krijgen. Voor LTO Nederland en Copa-Cogeca heeft dat topprioriteit.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners



Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Gewichtblok 450 KG ECO
Gebruikt, P.O.A.
-
JOHN DEERE X107 ZITMAAIER (STE) #49806
Gebruikt, € 3.289
-
Pottinger Frontmaaier zonder kneuzer
Gebruikt, P.O.A.
-
Fendt 720 Vario trekker (MAA) #692254
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Beleidsmedewerker Boomkwekerij
Royal Anthos - Hillegom
Teamleider teelt
IBN - Schaijk
Technisch Specialist
Pater Bloembollen - Spierdijk
Vacature veldmedewerker Agrarisch Natuur en Landschapsbeheer (ANLb)
BoerenNatuur Brabant Oost - NL
Internationaal Accountmanager
Schaap Holland BV - Biddinghuizen
Weer
-
Woensdag16° / 12°10 %
-
Donderdag15° / 10°15 %
-
Vrijdag14° / 10°10 %