Onrust in Midden-Oosten maakt diesel en kunstmest duurder
Diesel en kunstmest stijgen in prijs door het conflict tussen Israël en Iran. In de markt wordt er voorlopig rekening mee gehouden dat de situatie tijdelijk is, maar als deze langer duurt gaan de prijzen nog verder omhoog.

Op de eerste dag van de aanval van Israël op Iran gingen de olieprijzen flink omhoog. Maandag resulteerde dat ook in stijgende dieselprijzen. LTO Ledenvoordeel verhoogde de dieselprijs begin deze week met 4 cent naar 1,26 euro per liter, exclusief btw.
Met deze prijsverhoging komt een eind aan een relatief rustige periode sinds begin april. Op 7 april zakte de dieselprijs fors nadat de Amerikaanse president Donald Trump hoge importtarieven bekendmaakte en daarmee een handelsoorlog ontketende. Het effect daarvan werd versterkt door een besluit van Opec-landen om meer olie op te pompen.
De dieselprijs van LTO Ledenvoordeel schommelde sinds april tussen 1,18 tot 1,21 euro per liter. Daarmee lag de deze op een relatief laag niveau. Half januari piekte de prijs nog op bijna 1,40 euro per liter.
Voor kunstmest is het Midden-Oosten een belangrijke productieregio. Tekorten aan gas door het conflict tussen Israël en Iran beperken de productie van met name stikstofmeststoffen. Als de crisis aanhoudt, leidt dat zeker tot veel hogere prijzen, stelt senior analist bedrijfsmiddelen en suiker Doriana Milenkova van RaboResearch.
De kunstmestproductie in Egypte is stilgelegd omdat er minder gas uit Israël naar Egypte gaat. Dat heeft ervoor gezorgd dat de prijzen in Algerije al zijn verhoogd. Dit komt bovenop het feit dat de kunstmestprijzen hoger liggen dan vorig jaar.
Het prijsverschil bedraagt voor stikstofmeststoffen zo'n 10 tot 15 procent, aldus RaboResearch. Als het conflict tussen Israël en Iran snel wordt beëindigd, zal dat verschil het hele jaar zo blijven, verwachten de onderzoekers. Maar als de onrust in het Midden-Oosten langere tijd voortduurt, gaan de prijzen nog flink omhoog.
Het is nu laagseizoen voor kunstmest. Als het conflict afzwakt of wordt opgelost, zal de markt voor energieproducten en kunstmest ook afkoelen. Als het escaleert, komt na de productie ook het transport in deze belangrijke regio in gevaar. Van de stikstofkunstmest komt 40 procent uit het Midden-Oosten, legt Milenkova uit.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Kuhn GF 8700
Gebruikt, P.O.A.
-
AS Motor 901 SM (HIL) #26853
Gebruikt, € 6.670
-
JOHN DEERE X350 ZITMAAIER (WOL) #692271
Gebruikt, € 5.313
-
KVERNELAND ENDURO PRO 3000 (HAE) #24505
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
"Wij zoeken jou, natuurlijk!" Een gedreven veldmedewerker met oog voor gezonde landbouw.
Coöperatie Natuurrijk Limburg - Roermond
Meewerkend voorman/-vrouw teelt
IBN - Beugen
Weer
-
Zaterdag20° / 13°90 %
-
Zondag22° / 13°20 %
-
Maandag21° / 15°20 %