Onderzoek moet probleem zachtrotbacterie in pootgoed ontrafelen
Wageningen Plant Research start deze maand met een nieuw onderzoeksproject om vast te stellen wat het relatieve belang is van infectiebronnen en transmissieroutes van zachtrotbacteriën in aardappelpootgoed.

Potentiële infectiebronnen zoals regenwater, grond, onkruiden, suikerbieten, groenbemesters en insecten worden onderzocht. Onderzoekers gaan onder meer bekijken of ze de infectiebron in de teelt van miniknollen kunnen identificeren. Ze gebruiken daarvoor moleculaire technieken om te bepalen of de ziekteverwekkers van de infectiebronnen gelijk zijn aan de ziekteverwekkers in het prebasispootgoed.
Het project heeft een looptijd van drie jaar en wordt gefinancierd vanuit het topsectorenprogramma van de overheid, met cofinanciering van BO Akkerbouw, NAK, NAO, Agrico en HZPC. In een eerder onderzoek naar zachtrotbacteriën stelden de onderzoekers vast dat schone miniknollen in één seizoen zwaar besmet kunnen raken en dat een op de vijftig insecten in een gewas prebasispootgoed besmet was met een ziekteverwekker.
In het vervolgonderzoek wordt onder meer ook nagegaan in hoeverre infecties via insecten kunnen worden voorkomen door de teelt van miniknollen in een gaaskooi. Verder worden in Wageningen veldexperimenten uitgevoerd om de minimale afstand tussen miniknollen en lagere klassen pootgoed vast te stellen die nodig is om zeker te zijn dat geen overdracht van infecties plaatsvindt. Hierin nemen de onderzoekers ook het effect van buffergewassen, zoals granen en suikerbieten, mee.
Risico's van selecteren
Vanuit de praktijk zijn er verder nog vragen over de risico's die het selecteren op bacteriezieke planten met zich meebrengt. Dit is nodig om potentiële infectiebronnen te verwijderen, maar er is ook kans op versmering tijdens de selectiewerkzaamheden. Dit wordt verder onderzocht in de veldexperimenten.
Doel van het onderzoeksproject is antwoorden vinden op de vele vragen die er zijn over de besmettingen en verspreiding van bacterieziekten in aardappelpootgoed. Bacterieaantastingen, veroorzaakt door zachtrotbacteriën, behoren tot de belangrijkste fytosanitaire bedreigingen in de teelt van hoogwaardig pootgoed.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Ego Zitmaaier / tuintrekker EGO ZT4201E-L (36Ah) volledig electrische zerro turn maaier (HA) #28947
Gebruikt, € 5.784
-
T7.270 AC BLUE POWER NIEUW
Gebruikt, P.O.A.
-
Veiligheidsgewichtblok
Gebruikt, € 2.400
-
John Deere Professionele zitmaaier / tuintrekker Z740R met 54" maaidek (HA) #27328
Gebruikt, € 9.877
Vacatures
Product Marketing Specialist
KWS BENELUX BV - Etten-Leur
Adviseur landelijk gebied
Gemeente Bronckhorst - Hengelo, Bronckhorst
(Aankomend) Specialist/Adviseur agrarische wet- en regelgeving (min. 32 uur)
ComponentAgro B.V. - NL
Medewerker Grondzaken
Vermilion Energy - Harlingen
Medewerker of herdsmanager melkveebedrijf
A.J.M.Buijs BV Slagkampweg 6 Rosmalen - Rosmalen, 's-Hertogenbosch
Weer
-
Donderdag21° / 13°20 %
-
Vrijdag21° / 13°70 %
-
Zaterdag20° / 9°5 %