Tool POC berekent beste prijs voor fritesteler

Producentenorganisatie Consumptieaardappelen (POC) adviseert leden om voordat zij afspraken maken met verwerkers eerst via de Contracttool te checken wie de hoogste prijs betaalt. 'Onze rekentool vergelijkt de voorwaarden van verwerkers en geeft aardappeltelers waardevolle informatie om de onderhandelingen aan te gaan', zegt POC-voorzitter Jasper Roubos.

Tool+POC+berekent+beste+prijs+voor+fritesteler
© Twan Wiermans

Voor de zes belangrijkste fritesrassen berekent de Contracttool van POC van acht afnemers de contractprijzen. Aardappeltelers kunnen daarbij zelf invoeren hoe groot hun partij is, hoeveel ze willen contracteren per hectare, de kwaliteitsspecificaties, de leveringsweek en wel of geen mechanische koeling. Na het invoeren van de gegevens vergelijkt de tool de geboden contractprijzen en dus ziet de teler in één oogopslag bij welke afnemer hij de hoogste prijs ontvangt.

'Ons doel is om met deze tool telers van fritesaardappelen voldoende input te geven voor hun onderhandelingen met de fritesindustrie', meldt Roubos. 'We willen inzichtelijk maken welke prijzen geboden worden en wat daarvoor de voorwaarden zijn. De contractbesprekingen moeten wat ons betreft veel transparanter worden en ons advies aan leden is dan ook om nooit een leveringscontract te tekenen voordat deze Contracttool is geraadpleegd.'


Fabrikanten niet happig

Roubos gaf onlangs tijdens een online bijeenkomst voor landbouwjournalisten samen met collega-bestuurder Johan van der Eijk van POC een toelichting op de Contracttool. Volgens Roubos heeft het veel moeite gekost om de benodigde gegevens voor de rekentool te verzamelen. 'De fabrikanten zijn niet happig om in hun kaarten te laten kijken. Via de contracten die voorgelegd zijn aan onze leden hebben we de nodige informatie echter op een rij kunnen zetten.'

Van der Eijk legt uit dat de tool voor de rassen Agria, Fontane, Innovator, Markies, Donata en Lady Anna de contractprijzen berekent van acht verwerkers. Dat zijn naast de vier grote Nederlandse fritesfabrikanten Aviko, McCain, LambWeston en Farm Frites ook de Belgische verwerkers Agristo, Clarebout en Vervaeke en het handelsbedrijf SelectPotato.

'De Contracttool berekent de premies voor tonnentoeslag en mechanische koeling en neemt ook de kortingen of toeslagen mee voor de kwaliteitskenmerken van een partij. Als een teler voor bijvoorbeeld Agria zijn partijgegevens invoert, dan ziet hij in een groot overzicht per leveringsweek wat de verwerkers willen betalen en dus met wie hij het beste zaken kan doen. Voor een aantal afnemers kunnen we in het overzicht ook de aflandprijzen laten zien', geeft Van der Eijk aan.


Onderhandelingen opschuiven richting voorjaar

Alles op een rijtje gezet, luidt de conclusie van de POC-bestuurders dat de Nederlandse afnemers beter betalen voor fritesaardappelen van een goede kwaliteit. Van der Eijk: 'Dankzij de tool hebben we bovendien al weten te bereiken dat alle verwerkers komend jaar aardappelen contracteren vanaf 35 millimeter-op en niet meer vanaf 40-op. Verder merken we dat onze leden om goed geïnformeerd te zijn hun onderhandelingen vaker opschuiven richting het voorjaar.'

De tool geeft volgens Roubos een verhelderend beeld van hoe de fritesfabrikanten proberen contracttelers aan zich te binden. 'Het is een keiharde en conservatieve wereld', constateert hij. 'We horen van leden dat zij wel degelijk een betere onderhandelingspositie hebben en we krijgen daar ook complimenten voor. Overigens vinden we dat de huidige contractprijzen nog steeds niet bijzonder zijn. Daarom gaan we ook aan de slag met een kostprijscalculator, omdat we vinden dat de kostprijs uiteindelijk leidend moet zijn bij onderhandelingen met de fritesindustrie.'


Exclusief voor leden

De Contracttool is exclusief voor leden van de POC. Roubos ziet het als een mogelijkheid om meer telers aan de organisatie te binden. 'Als producentenorganisatie mogen we contractvoorwaarden op deze manier op een rij zetten en daar maken we graag gebruik van. Leden betalen 400 euro voor hun lidmaatschap en dankzij de tool kunnen ze dat vlot terugverdienen.' De POC vertegenwoordigt op dit moment zo'n 25 procent van het Nederlandse areaal fritesaardappelen, dat moet over twee jaar 70 procent zijn, verklaart Roubos.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Vrijdag
  29° / 17°
  10 %
 • Zaterdag
  30° / 17°
  20 %
 • Zondag
  22° / 18°
  50 %
Meer weer