Nederland is sinds gisteren EU-voorzitter; een verantwoordelijke taak. Achter de schermen heeft de Nederlandse regering zich grondig voorbereid met als motto: ‘Verwacht het onverwachte’. Naar buiten toe is de houding: ‘Houd het sober’. Europa is namelijk al lang niet meer zo’n sexy onderwerp.
Twee Europese gebeurtenissen zullen sterk bepalend zijn voor ons voorzitterschap. Halverwege dit jaar stemt de bevolking van het Verenigd Koninkrijk over het EU-lidmaatschap. Een ‘Brexit’ zou de Europese samenwerking in een shock brengen.
Het gaat Nederlandse boeren en tuinders dus niet alleen om hun export naar het Verenigd Koninkrijk (netto 6 miljard euro per jaar), maar uiteindelijk om die naar de hele EU (netto 24 miljard euro per jaar). Rutte kan goed opschieten met Cameron; hij mag nu bemiddelaar zijn.
Op 6 april mogen Nederlanders ook stemmen: over het associatieverdrag tussen EU en Oekraïne. GeenPeil heeft daarvoor de 300.000 benodigde stemmen opgehaald en geeft zo inhoud aan het gevoel van velen die kennelijk geen vertrouwen meer hebben in de politiek in Den Haag, Brussel of waar dan ook.
Het is maar dat u weet dat het associatieverdrag gisteren al van kracht is geworden. In reactie daarop heeft Poetin een stop afgekondigd op de invoer van Oekraïense levensmiddelen. Het gaat op 6 april dus vooral over Rusland en zijn geopolitiek. Niet over of Oekraïne EU-lid wordt. En het kabinet gaat er niet voor lopen folderen. Stel je voor dat een ‘nee’ straks wordt uitgelegd als een stem tegen het kabinet. Wellicht zelfs vóór een ‘Nexit’. Dat is wel het laatste wat we tijdens het Nederlandse EU-voorzitterschap kunnen gebruiken.
Klaas Johan Osinga
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
JOHN DEERE X350R ZITMAAIER (HIL) #692563
Gebruikt, € 6.966
-
JOHN DEERE X127 ZITMAAIER (HAE) #692669
Gebruikt, € 3.950
-
TS125A Plus
Gebruikt, € 32.500
-
John Deere X147R (WOL) #335633
Gebruikt, € 4.999
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Gezocht: enthousiaste expert in landbouw en verkeer voor het schrijven van nieuwe examenvragen
CBR - NL
Docent Mobiele werktuigen (0,8 - 1,0 fte)
Firda - Heerenveen
Docent – adviseur bodemgebruik/voederteelt
HAS green academy - 's-Hertogenbosch
Vertegenwoordiger M/V
KI Kampen - Dalfsen, Nederland
Weer
-
Zondag19° / 9°85 %
-
Maandag20° / 14°80 %
-
Dinsdag18° / 13°45 %