Staatssecretaris moet couperen biggenstaarten opnieuw beoordelen

LVVN-staatssecretaris Silvio Erkens moet opnieuw beoordelen of drie varkenshouders de regels voor het couperen van biggenstaarten hebben overtreden. Dat heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) bepaald na een zaak van Varkens in Nood.

Biggen van 1 week oud
© Marcel Berendsen

Het CBb, onderdeel van de Raad van State, stelt niet vast of de drie varkenshouders daadwerkelijk in overtreding zijn. De staatssecretaris moet dat beoordelen en binnen zes maanden een besluit nemen over handhaving.

Varkens in Nood had om handhaving gevraagd bij drie varkenshouders die staarten couperen bij biggen. Erkens wees die verzoeken toen af, omdat volgens hem onduidelijk is wanneer couperen als uitzondering op het verbod van 1991 is toegestaan. Daarop heeft de dierenwelzijnsorganisatie een rechtszaak aangespannen bij de hoogste rechter.

De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) ziet toe op het handelen van varkenshouders. Wanneer er regels worden overtreden, kunnen zij handhaven namens het ministerie van LVVN. Zij gaven eerder ook aan dat met de huidige wetgeving niet duidelijk wordt wanneer een varkenshouder staarten mag couperen.

Huidige regelgeving volstaat

Het CBb gaat hier niet in mee. Volgens het college biedt de huidige regelgeving wel voldoende handvatten om te beoordelen of de varkenshouder aan de voorwaarden voldoet.

Biggenstaarten couperen is alleen toegestaan bij dieren tot vier dagen oud, als bij andere varkens verwondingen zijn vastgesteld. Daarnaast moet de varkenshouder alternatieve maatregelen hebben genomen om staartbijten te voorkomen en kunnen aantonen dat deze niet voldoende hebben gewerkt.

Volgens het CBb is het in eerste instantie aan de varkenshouder om aannemelijk te maken dat hij of zij voldoet aan de voorwaarden om staarten te couperen. Nu is het aan de staatssecretaris om te bewijzen dat een varkenshouder in overtreding is. Nieuwe regelgeving voor dierwaardige veehouderij is volgens het college niet nodig om nu al toezicht te houden en te handhaven.

Het CBb legt de varkenshouders zelf geen dwangsom op, zoals Varkens in Nood had gevraagd. Eerst moet worden vastgesteld of de bedrijven de voorwaarden voor het couperen hebben overtreden. Die beoordeling ligt bij de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Woensdag
    17° / 8°
    10 %
  • Donderdag
    20° / 10°
    10 %
  • Vrijdag
    19° / 12°
    50 %
Meer weer