Convenant Gewasbescherming ondertekend: verdrag moet eind maken aan lokale regels

Het kabinet heeft met zeven partijen een hoofdlijnenconvenant gewasbescherming gesloten. In het convenant is afgesproken om de milieubelasting van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen in de landbouw fors terug te dringen. Met het convenant wil het kabinet ook een lokale lappendeken aan regels voor gewasbescherming voorkomen.

Het convenant gewasbescherming moet het middelengebruik drastisch verlagen.
© Nieuwe Oogst

In het convenant is niet in detail vastgelegd hoe het middelengebruik moet worden teruggedrongen. Na de zomer wordt gestart met de deelconvenanten, waarin de afspraken per deelsector verder worden uitgewerkt waaronder het reductiedoel.

Ook is het voornemen om een programma op te richten voor innovatie en kennis te delen. Dit wordt bijvoorbeeld gebruikt om nieuwe technologieën te ontwikkelen en om dit in de praktijk te gebruiken. Voor het hele convenant is er door het kabinet indicatief 250 miljoen euro gereserveerd.

Impact verminderen

Met dit convenant werken de partijen ook aan het verminderen van de impact van gewasbeschermingsmiddelen op de natuur, de leefomgeving en het water. Daarbij wordt bijvoorbeeld gekeken naar plekken waar mensen lange tijd verblijven, zoals scholen, kinderdagverblijven en woningen. Dit kader moeten uiterlijk 1 maart 2027 klaar zijn.

De uiteindelijke reductie moet in 2040 zijn behaald. Er zijn ook tussentijdse voortgangsmetingen die in 2030 en 2035 plaatsvinden. Daarnaast is afgesproken om een onafhankelijke gegevensautoriteit op te zetten. Deze autoriteit gaat alle gegevens van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen en de milieubelasting daarvan in Nederland verzamelen. Hiermee kan gericht worden gewerkt aan een reductie van de impact.

Eerste stap

‘Ik ben blij dat we vandaag een convenant op hoofdlijnen tekenen’, zegt Gert-Jan Segers, onafhankelijk voorzitter van het convenant gewasbescherming. ‘Alle partijen aan tafel zijn vanaf dag één ervan doordrongen dat er echt wat moet gebeuren en met deze overeenkomt zetten we een belangrijke eerste stap. De komende maanden gaan we verder om dit akkoord in detail uit te werken.’

‘We zetten nu echt een goede stap om de nadelige effecten van gewasbeschermingsmiddelen te laten afnemen’, zegt staatssecretaris Silvio Erkens van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur. ‘In dit convenant staan de weerbaarheid en concurrentiekracht van onze land- en tuinbouwsector centraal, maar werken we tegelijkertijd aan de balans door de negatieve gevolgen te verminderen. Dat doen we bijvoorbeeld door te werken aan alternatieven. Daarbij gaan we ook kijken hoe we hoogtechnologische oplossingen kunnen gaan inzetten waardoor we middelen helemaal niet meer nodig hebben of heel gericht kunnen inzetten.’

Deelconvenanten

Na de zomer wordt in september begonnen met de deelconvenanten. Het streven is om deze deelconvenanten eind 2026 op te leveren. Het hoofdlijnenconvenant is op zichzelf niet juridisch bindend en moet in samenhang met de deelconvenanten tot een geborgde realisatie van alle doelen leiden.

Lees ook: Convenant Gewasbescherming moet einde maken aan onzekerheid

De ondertekenende partijen zijn het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), Unie van Waterschappen, LTO Nederland, Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK), BO Akkerbouw, Greenports Nederland en Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL).

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Woensdag
    29° / 17°
    0 %
  • Donderdag
    28° / 16°
    15 %
  • Vrijdag
    28° / 17°
    65 %
Meer weer