Vleessector zet verbeteringen tegenover dreigend uitzendverbod

De Nederlandse vleessector heeft de afgelopen twee jaar verbeteringen gerealiseerd op het gebied van arbeidsrelaties, veiligheid en goed werkgeverschap. Dat blijkt volgend brancheorganisatie VleesNL uit de voortgangsrapportage van het actieplan ‘Gezond, veilig en eerlijk werk’.

Tegen het einde van de zomer is bij 90 procent van de bij VleesNL aangesloten bedrijven minimaal de helft van de medewerkers in vaste dienst.
© Saskia Hoepman

Maandag 15 juni is de voortgangsrapportage aangeboden aan minister Eddy van Hijum van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Uit de rapportage blijkt dat naar verwachting aan het einde van de zomer 90 procent van de bij VleesNL aangesloten bedrijven voldoet aan de doelstelling om minimaal de helft van de medewerkers in vaste dienst te hebben.

Daardoor heeft inmiddels ruim 55 procent van alle werknemers in de vleessector een directe arbeidsrelatie met het vleesbedrijf. Het aandeel ontslagen op staande voet is gedaald tot minder dan 1 procent. Daarnaast werken de aangesloten bedrijven uitsluitend samen met gecertificeerde uitzendbureaus die zijn aangesloten bij de Algemene Bond Uitzendondernemingen (ABU) of Nederlandse Bond van Bemiddelings- en Uitzendondernemingen (NBBU).

VleesNL meldt verder dat leden onafhankelijke sociale audits ondergaan, waarbij onder meer gesprekken met medewerkers worden gevoerd en de huisvesting wordt beoordeeld.

Minder arbeidsongevallen

Sociale partners hebben afgesproken het aantal arbeidsongevallen in drie jaar met 25 procent terug te dringen. Bij de bij VleesNL aangesloten bedrijven is die daling al bijna binnen het eerste jaar gerealiseerd.

De brancheorganisatie gebruikt de resultaten als argument tegen een voorgenomen sectoraal uit- en inleenverbod waaraan het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid werkt. Volgens VleesNL is zo'n generieke maatregel 'ongefundeerd, onnodig en disproportioneel' en worden juist bedrijven geraakt die investeren in goed werkgeverschap.

Voorzitter Manon Houben van VleesNL vindt dat de Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten (Wtta), die op 1 januari 2027 in werking treedt, voldoende mogelijkheden biedt om malafide uitzendbureaus aan te pakken. Een sectoraal verbod leidt tot hogere kosten voor bedrijven en uiteindelijk ook tot hogere vleesprijzen, stelt ze.

Lees ook: ‘Sectoraal uitleenverbod voor vleesindustrie schiet zijn doel totaal voorbij’

VleesNL pleit voor verdere samenwerking met overheid en vakbonden. Volgens de brancheorganisatie lopen bedrijven onder meer aan tegen vergunningstrajecten voor de huisvesting van internationale medewerkers. Ook ziet de sector kansen om het werk veiliger en minder zwaar te maken door verdere automatisering en robotisering. Daarvoor vraagt VleesNL om ondersteuning en cofinanciering vanuit de overheid.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Woensdag
    23° / 13°
    50 %
  • Donderdag
    28° / 15°
    20 %
  • Vrijdag
    33° / 19°
    50 %
Meer weer