De Nederlandse aardappelsector behoort tot de wereldtop. Jaarlijks investeren telers in kwaliteit, duurzaamheid, innovatie en voedselzekerheid. Zij dragen de grootste risico's in de keten en hebben tegelijkertijd amper invloed op de opbrengsten.
Klimaatverandering, strengere regelgeving, hogere kosten en stijgende grondprijzen: de risico’s voor telers nemen jaarlijks toe. Ketenpartijen schuiven die risico's vaak eenvoudig naar de primaire producent. Wanneer opbrengsten tegenvallen of markten veranderen, vangt de teler de grootste klappen op.
Immers, de onderhandelingspositie van individuele ondernemers is beperkt ten opzichte van grote afnemers en verwerkers. Uitwassen zoals het eenzijdig aanpassen van afzetcontracten gedurende het seizoen door afnemers zijn ronduit onacceptabel. 34 procent van de aardappeltelers heeft hier dit seizoen mee te maken gehad, blijkt uit een peiling van Nieuwe Oogst onder ruim vierhonderd telers. Het onderzoek legt de scheve verhouding in de keten bloot.
Toch is het primair de verantwoordelijkheid van de producenten zelf om hun eigen marktpositie te verbeteren. Dit kan door samenwerking, betere afstemming van vraag en aanbod en marktmacht te creëren.
De discussie zou niet alleen moeten gaan over prijzen of contractvoorwaarden. De fundamentele vraag is hoe de keten ervoor zorgt dat telers voldoende perspectief houden om te blijven investeren. Dat kan niet als de producent altijd de financiële sluitpost is.
Een keten is zo sterk als de ondernemers die aan het begin ervan staan
De aardappelketen is zo sterk als de boeren die aan het begin ervan staan. Wie verwacht dat zij blijven investeren in hun bedrijf en product, zal ook moeten zorgen voor een eerlijke positie en een gezond verdienmodel. En dat is in het belang van de hele keten.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Valtra G125 trekker
Gebruikt, P.O.A.
-

Case IH LUXXUM 100
2017, P.O.A.
-

John Deere 6155R trekker CP50 (HAE) #60521
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE 1570 INCL 72" RD MAAIDEK (LIE) #781065
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Ondernemer/ Bedrijfsleider Fruitteelt (met participatie mogelijkheid)
Landgilde - Goirle
Vakspecialist / Docent Teelt
Lentiz MBO Middelharnis - Sommelsdijk
Medewerker schadeverzekeringen
Vereinigte Hagel agrarische verzekeringsmaatschappij - Smilde, Midden-Drenthe
Directeur
BoerenNatuur Zuid-Hollandse Delta - Westmaas, Nederland
Weer
-
Donderdag13° / 7°75 %
-
Vrijdag13° / 9°95 %
-
Zaterdag13° / 9°95 %

















